Ukázal to prieskum medzi nákupnými manažérmi, ktorých výsledky v utorok publikovali IHS Markit a CIPS. Index odvetvia služieb, ktorý je považovaný za barometer zdravia podnikov v sektore, sa za august znížil na 53,2 bodu z 53,8 bodu v júli.
Augustový výsledok je najhorší od minulého septembra. Pokles je výraznejší, než očakávali analytici. Tí v prieskume agentúry Reuters v priemere predpokladali, že index klesne na 53,5 bodu.
Spotrebiteľské výdavky sa síce zvýšili, ale podľa obchodníkov to čiastočne súvisí s rastúcimi cenami potravín. Rast dopytu v Európskej únii prospieva len spracovateľskému priemyslu, ktorý je pre britské hospodárstvo menej dôležitý ako služby.
Predaj nových áut v Británii klesol v auguste o 6,4% na 76 433. Klesol piaty mesiac za sebou, čo je najdlhší pokles od roku 2011.
Kým ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku vzrástla o 0,6 percenta, britská ekonomika vzrástla iba o 0,3 percenta.
Británia má piatu najväčšiu ekonomiku sveta. Spočiatku odolávala šoku z výsledku referenda o vystúpení Británie z EÚ, čo bolo vlani v júni, v tomto roku sa ale začali naplno prejavovať dopady prudkého spomalenia hospodárskeho rastu a nárastu inflácie.
Slabý výhľad rastu ekonomiky zrejme spôsobí, že britská centrálna banka, ktorej predstavitelia sa stretnú budúci týždeň, zrejme ponechá úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni, a to napriek rastu inflácie. V júli bola na úrovni 2,6 %.