SNS o 13. a 14. plate: Nepovinné, so stropom. Kažimír to vidí zatiaľ ako polotovar

Trináste a štrnáste platy oslobodené od daní a odvodov, ktoré presadzuje Slovenská národná strana (SNS), by mali zamestnávatelia vyplácať najviac v sume mesačnej hrubej mzdy zamestnanca. Ako uvádza SNS v tlačovej správe, takto stanoveným stropom by sa zabránilo špekulatívnym vyplácaniam odmien bez určenej výšky.

22.08.2017 14:13 , aktualizované: 17:00
debata (41)

„Ak zmena prejde, tak vždy 15. v mesiaci, v prípade trinásteho platu v decembri a štrnásteho platu v júni, si zamestnanec prilepší o vyšší čistý príjem,“ informovali národniari.

Vyplácanie trinástych a štrnástych platov pritom pre zamestnávateľov nemá byť povinné. „Nebojím sa toho, že seriózny zamestnávateľ odmenu nevyplatí. Pre neho je to funkčný nástroj na udržanie si zamestnanca a navyše, zamestnanec tak dostane vyšší čistý príjem, keďže odmena bude oslobodená od odvodov,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko.

Trináste a štrnáste platy budú podľa SNS motivačným nástrojom pre zamestnávateľa ako si udržať svojho kvalitného zamestnanca. Predstavitelia strany o tom debatovali na pracovných stretnutiach s podnikateľskou obcou, ktorú zastupovali Slovenský živnostenský zväz, Republiková únia zamestnávateľov a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR. Podnikateľská obec podľa SNS novinku v rámci systematizácie odmien privítala. "Keďže sa krajine darí, je namieste uvažovať o tom, že trináste a štrnáste platy budú oslobodené od daní a odvodov,“ tvrdí Danko.

Kažimír: Zmena najskôr od roku 2019

J e však stále nejasné, aké dosahy by zmena mala na zamestnávateľov a aké na štátnu kasu. Očakáva sa, že diskusia o návrhu SNS bude pokračovať a minister financií Kažimír nateraz so zmenou počíta najskôr od roku 2019. Premiér Fico reagoval, že Smer je o 13. platoch pripravený rokovať. Naznačil však, že vláda sa musí pri ambíciách byť v jadre EÚ držať zodpovednej rozpočtovej politiky. „Návrhy na 13. a 14. plat sa spracúvajú a my sa nebudeme k nejakému polotovaru zatiaľ vyjadrovať,“ dodal Kažimír.

Hošták z únie zamestnávateľov je zdržanlivý

Ako uviedol tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták, RÚZ nesúhlasí so zneužívaním pracovnej legislatívy na politické účely a na zbieranie politických bodov. Pri hodnotení zámeru SNS je zdržanlivý. „Na to, aby sme sa k návrhu vedeli vyjadriť, musíme vidieť jeho paragrafové znenie,“ povedal. Zdôraznil, že zamestnávatelia potrebujú do sociálneho dialógu vniesť odbornosť, a nie politikárčenie a vytĺkanie politického kapitálu.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #plat #SNS