Britská centrálna banka predstavila novú desaťlibrovku

18.07.2017 22:00

Britská centrálna banka v pondelok predstavila novú bankovku v hodnote desať libier. Je plastová a je na nej zobrazená spisovateľka Jane Austenová, od ktorej smrti uplynulo 200 rokov.

„Romány Austenovej majú celosvetový ohlas a aj dnes prihovárajú tak silno ako v čase, keď boli zverejnené prvýkrát,“ uviedol guvernér centrálnej banky Mark Carney. Bankovka vstúpi do obehu 14. septembra.

Nová desaťlibrovka
Nová desaťlibrovka Autor: Bank of England

Vlani bola uvedená do obehu nová päťlibrová bankovka, ktorá bola prvou britskou plastovú bankovou. Centrálna banka uviedla, že tieto bankovky sú trvanlivejšie a je ťažšie ich sfalšovať.

Nová päťlibrovka ale vyvolala kritiku od vegetariánov a niektorých náboženských skupín, pretože obsahuje stopové množstvo živočíšnych tukov. Nová desaťlibrovka by sa mala vyrábať rovnakým spôsobom, centrálna banka však uviedla, že pracuje na alternatívnom spôsobe výroby, ktorý chce použiť u novej dvadsaťlibrovky. Tá má prísť do obehu v roku 2020.

Nová bankovka obsahuje prvky uľahčujúce jej identifikáciu pre nevidiacich. Trvanlivosť bankovky by podľa centrálnej banky mala byť zhruba päť rokov. U bežných papierových sú to dva roky. Na terajšej desaťlibrovej bankovke je zobrazený prírodovedec Charles Darwin. Platnosť tejto bankovky by sa mala skončiť v prvej polovici budúceho roka, uviedla agentúra Reuters.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #libra #Jane Austenová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku