Letisko Bratislava vybavilo v júni najviac cestujúcich za deväť rokov

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave vybavilo v júni 187 363 cestujúcich, čo predstavuje medziročne nárast o 12 % a najvyšší počet od roku 2008.

10.07.2017 16:29
debata (3)

Zvýšenie počtu pasažierov súvisí s lepšie sa vyvíjajúcou dovolenkovou sezónou. Ako letisková spoločnosť v pondelok informovala, v prvom polroku prešlo bránami bratislavského letiska 735 795 cestu­júcich, keď ich množstvo oproti rovnakému obdobiu vlaňajška vzrástlo o 3 %. V prvej polovici roka letelo najviac ľudí na pravidelných linkách spájajúcich Bratislavu s Londýnom, Dublinom, Moskvou, Milánom a Bruselom.

„Predpokladáme, že letná sezóna bude v počte vybavených cestujúcich lepšia ako tá minuloročná, ktorú ovplyvnilo geopolitické dianie vo svete,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Jozef Pojedinec. „Očakávame, že počas letnej sezóny vybaví letisko viac ako päťstotisíc cestujúcich, čo bude predstavovať nárast až o 30 % v porovnaní s vlaňajšou letnou sezónou,“ uviedol.

Cestovné kancelárie totiž naplánovali vyšší počet dovolenkových letov ako vlani – počas letnej sezóny je v pláne z Bratislavy približne dvetisíc dovolenkových charterových letov. Viac letov ako minulý rok by malo smerovať do tureckej Antalye, egyptskej Hurghady či na Kapverdy a späť.

Bratislavské letisko v júni zároveň vybavilo 2 762 letov, o percento viac odletov a príletov ako v tom istom mesiaci vlani. V prvom polroku sa na letisku uskutočnilo 11 776 letov a ich počet medziročne klesol o percento. Preprava leteckého nákladu v júni vzrástla rekordne o 22 % na 2 218 ton a v prvej polovici roka objem nákladnej dopravy stúpol o 7 % na 11 718 ton.

Spoločnosť Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od mája 2004, disponuje základným imaním vo výške 292,43 mil. eur. História letiska siaha do roku 1946. Spoločnosť je v úplnom vlastníctve štátu, Ministerstvo dopravy a výstavby SR spravuje všetky jej akcie od septembra 2014, kedy prevzalo od Fondu národného majetku SR jeho podiel vo výške 50,30 %.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #letisko Bratislava