Európske reštriktívne opatrenia obmedzujú export niektorých technológií do Ruska či prístup niektorým ruským finančným inštitúciám na kapitálové trhy. Moskva reagovala sadou vlastných protiopatrení.
Po politickom rozhodnutí špičiek budú sankcie fakticky predĺžené v najbližších dňoch. Platiť potom budú až do konca januára 2018.
Summit EÚ o veci rozhodol po tom, čo jeho účastníkov v podvečer pri pracovnej večeri nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macrona informovali o pokroku – či skôr jeho nedostatku – v presadzovaní dohôd z bieloruského Minsku. S nimi sankčný režim únie zviazala na jar 2015.
Večerné rozhodnutie summitu už dopredu pred poludním privítal prezident Ukrajiny Petro Porošenko, ktorý v Bruseli pred summitom rokoval s Tuskom aj niektorými ďalšími európskymi politikmi. Svoje sankcie voči Rusku teraz pritvrdzujú tiež Spojené štáty.
Hospodárske sankcie nie sú jedinými opatreniami, ktorými EÚ reagovala na ruské správanie v ukrajinskej kríze. V pondelok únia o rok predĺžila sankčné opatrenia súvisiace s ruskou anexiou polostrova Krym.