Mliekari sa sťažujú na nízke výkupné ceny a menej dotácií

21.06.2017 14:53

Slovenskí producenti surového kravského mlieka so znepokojením sledujú vývoj na trhu s mliekom. Napriek tomu, že sa ceny mliečnych komodít, najmä masla a smotany, na európskych a svetových trhoch pohybujú na historických maximách, do ceny suroviny sa to na Slovensku zatiaľ nepremietlo.

Informoval o tom v tlačovej správe Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka (SZPM). Priemerná nákupná cena mlieka dosiahla na Slovensku úroveň 29,86 eurocentu za kilogram mlieka a za posledných päť mesiacov sa zvýšila o necelé tri štvrtiny centu na kilogram.

„Okrem toho je veľmi smutné, že musíme aj naďalej konštatovať, že slovenskí prvovýrobcovia dostávajú za kilogram mlieka o 3 centy menej ako ich európski kolegovia,“ vyhlásili mliekari. Napriek tomu, že produkcia mlieka výrazne klesá a mlieka je nedostatok, nákupné ceny prakticky stagnujú. Prvovýrobcovia mlieka čakajú aj na pozitívny signál zo strany štátu, ktorý by deklaroval ochotu finančne ich podporiť.

SZPM tiež pripomína, že producenti mlieka majú za sebou ekonomicky ťažký rok, ktorý ich opäť dostal do červených čísel. Preto v nadväznosti na signály z európskeho a svetového trhu, ktorý avizuje pokles produkcie mlieka a stúpajúce ceny, slovenskí producenti očakávajú výraznejší nárast nákupnej ceny surového kravského mlieka v porovnaní s doterajším obdobím.

„V prípade, že sa na domácom trhu s mliekom nezlepšia podmienky a prvovýrobcovia nedosiahnu príjmy, ktoré im pokryjú náklady, Slovensko musí byť pripravené na ďalší pokles produkcie tejto strategickej suroviny, v lepšom prípade na jej vývoz do zahraničia,“ upozornil zväz.

#Potraviny #mlieko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku