Ukrajinský Naftogaz odmieta rokovať s Gazpromom na ruskej pôde

08.06.2017 13:10

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz je pripravená rokovať s ruským plynárenským gigantom Gazprom, ale len za predpokladu, že rozhovory sa nebudú konať v Rusku.

Uviedla to vo štvrtok firma. Gazprom tento týždeň oznámil, že je pripravený s Naftogazom rokovať o tranzite plynu do Európy po roku 2019, keď vyprší súčasná zmluva.

„Ruská federácia je pre rozhovory medzi ukrajinským Naftogazom a Gazpromom neprijateľným miestom,“ uviedol vo štvrtkovom vyhlásení Naftogaz. „Naftogaz zostáva otvorený rokovaniam s Gazpromom v Bruseli alebo v inom meste v Európskej únii,“ dodal.

Vzťahy medzi spoločnosťami Naftogaz a Gazprom sa vyostrili po ruskej anexii Krymu a vypuknutí povstania proruských separatistov na východe Ukrajiny. Podniky na seba vzájomne podali žaloby v hodnote desiatok miliárd dolárov na arbitrážnom súde v Štokholme.

Naftogaz na súde požaduje vyššie poplatky za tranzit ruského plynu a zrušenie klauzuly take-or-pay v zmluve o dodávkach plynu na Ukrajinu z roku 2009. Táto klauzula zaväzuje odberateľa na platenie aj v prípade, že neodoberie všetok plyn v objeme predpokladanom v zmluve.

Minulý týždeň Naftogaz uviedol, že arbitrážny súd v prípade klauzuly take-or-pay rozhodol v jeho prospech. Podľa Gazpromu išlo ale iba o predbežnú etapu arbitráže a konečné rozhodnutie ruská firma neočakáva skôr ako na konci júna.

Ukrajina od roku 2014 znižuje svoju energetickú závislosť na Rusku a od novembra 2015 nekupuje priamo od Ruska žiadny plyn. Zostáva však dôležitou cestou pre dodávky ruského plynu do Európy, napísala agentúra Reuters.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #plyn #Gazprom #Ukrajina #Naftogaz
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku