Pri Zvolene pribudla štvorprúdovka

Motoristi jazdiaci po južnom Slovensku majú od utorka k dispozícii nový úsek rýchlostnej cesty R2 Zvolen, východ – Pstruša s dĺžkou 7 850 metrov. Cesta medzi Bratislavou a Košicami južnou trasou sa tak skráti o tri minúty. Samotný obchvat Zvolena je však v nedohľadne.

17.05.2017 15:00
rýchlostná cesta R2 Foto:
Medzi Zvolenom a Košicami sú v prevádzke dva ucelené a nadväzujúce úseky rýchlostnej cesty R2 v plnom profile.
debata (15)

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) spolu so šéfom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Jánom Ďurišinom a vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušanom Chrenekom otvorili osem kilometrov dlhý úsek rýchlostnej cesty, ktorý umožní vodičom vyhnúť sa obciam Zvolenská Slatina, Kriváň alebo Pstruša na ceste prvej triedy I/16.

„Som veľmi rád, že novopostavené úseky pribúdajú aj na rýchlostnej ceste R2. Nová cesta nadväzuje na už hotový rýchlostný obchvat Detvy, spolu to predstavuje 20 kilometrov rýchlej a bezpečnej cesty. Kvalitné cestné spojenie medzi Zvolenom a Košicami patrí medzi naše priority. V závislosti od finančných možností chceme začať stavať úseky pri Mýtnej a pri Košiciach. Dôležité bude tiež rozhodnutie o trasovaní obchvatu Zvolena,“ povedal Érsek. Minister si sľubuje od rýchlostných ciest zvýšenie atraktivity oblasti pre investorov.

Výstavba cesty odštartovala ešte v roku 2014. Zhotoviteľom je španielsko-slovenské konzorcium firiem Corsan-Corviam Construcción a Chemkostav, ktoré v súťaži predložili najnižšiu cenu vo výške 82,3 milióna eur. Financovanie výstavby bolo zabezpečené z dvoch operačných programov na čerpanie eurofondov.

Súčasťou úseku je 7 mostov s dĺžkou 900 metrov a jedna križovatka. Počas výstavby pracovníci objavili väčšie množstvo nevybuchnutej munície z obdobia druhej svetovej vojny v podobe granátov, mínometnej munície alebo rozbušiek. Výstavbu zdržal tiež archeologický výskum.

zväčšiť
infografika, zvolen, R2

V roku 2010 po ceste prvej triedy I/16, ktorá sa v tom čase označovala ako I/50, za deň prešlo približne 15-tisíc vozidiel. Podľa odhadov by po novej rýchlostnej ceste malo v roku 2030 prechádzať 16,5 tisíca automobilov denne. Východne od Zvolena tak vznikol prvý ucelený úsek rýchlostnej cesty v dĺžke takmer 20 kilometrov. Úsek Zvolen, východ – Pstruša sa napája na už existujúcu štvorprúdovku R2 Pstruša – Kriváň.

Ďalšie ucelené úseky rýchlostnej cesty R2 medzi Zvolenom a Košicami stále chýbajú. V súčasnosti sú v prevádzke len obchvaty Oždian a Tornale v polovičných profiloch. Rovnako tak nie je zabezpečené ani napojenie existujúcich dvoch úsekov rýchlostnej cesty R2 pri Zvolene na rýchlostnú cestu R1.

Problematickým úsekom je obchvat Zvolena, ktorý sa podľa pôvodných plánov mal stavať severným trasovaním v blízkosti mesta Sliač. Sliač však tento variant odmietol pre obavy o podzemné pramene vôd, ktoré mali byť v blízkosti diaľnice. Projekt vypadol z financovania z eurofondov a v súčasnosti nie je známe jeho trasovanie.

Bývalý dočasný šéf diaľničiarov Juraj Valent opäť presadzoval severný variant, s ktorým Sliač stále nesúhlasí. Ďalším variantom je trasovať diaľnicu estakádou ponad súčasnú Lučeneckú cestu, podobne ako vedie diaľnica D1 cez Považskú Bystricu. V hre sú aj trasy s tunelmi popod Pustý hrad alebo sídlisko Sekerie, v prípade ktorého by muselo dôjsť aj k zbúraniu niekoľkých domov. Posledný štvrtý variant posiela rýchlostnú cestu takmer v celej dĺžke do tunela pod vrch Javorie.

Zvolen sa tak pre dopravu smerujúcu medzi Bratislavou a Košicami južnou trasou stane lievikom, kde sa bude doprava výrazne spomaľovať. Už v roku 2015 podľa celoštátneho sčítania dopravy Slovenskej správy ciest po ceste prvej triedy I/16 priamo cez Zvolen jazdilo denne priemerne 29 998 áut.

Ďalšie úseky sú v rôznom štádiu pripravenosti. Podľa informácií na internetovej stránke diaľničiarov je najpripravenejším úsekom R2 Mýtna – Lovinobaňa, kde sa pripravuje súťaž na zhotoviteľa stavby. Rovnako štát chce z posledných eurofondov financovať ešte aj výstavbu úseku R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany.

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #rýchlostná cesta #Zvolen #R2