Rast priemyslu sa zrýchlil na 7,6 percenta

13.03.2017 10:14

Priemysel na Slovensku vstúpil do nového roka 2017 solídnym rastom. Podľa údajov Štatistického úradu SR totiž priemyselná produkcia v januári po očistení o vplyv počtu pracovných dní stúpla o 7,6 %.

Jej dynamika sa tak zrýchlila oproti decembru o 1,8 percentu­álneho bodu a medziročne rástla produkcia v priemysle rýchlejšie o 3,8 percentu­álneho bodu. Januárový vývoj pritom ovplyvnil rast produkcie v ťažbe a dobývaní o 19,1 %, dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 14,2 % a v priemyselnej výrobe o 6,3 %. Medzimesačne po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v januári 2017 oproti decembru 2016 zvýšila o 0,7 %.

V rámci samotnej priemyselnej produkcie štatistici zaznamenali v januári významný medziročný rast vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 16,5 % a vo výrobe strojov a zariadení inde nezaradených o 18,5 %. Stúpla aj výroba dopravných prostriedkov o 3,2 % a výroba potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 17,3 %. Na druhej strane sa zaznamenal medziročný pokles produkcie vo výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 18,6 %, výrobe drevených a papierových výrobkov, tlače o 4,6 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 2,9 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#firmy #priemysel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku