Oslovili 6000, prišlo sto. Nezamestnaní podľa Fica už nechcú pracovať

Trnavská automobilka PSA Groupe Slovakia nemôže získať dostatok zamestnancov napriek priemernému robotníckemu platu 1 390 eur. Po pondelkovej návšteve automobilky to povedal predseda vlády Robert Fico, podľa ktorého treba otvorene hovoriť o nedostatku pracovných síl, ale aj o tom, že nezamestnaní už nechcú pracovať.

27.02.2017 18:44
debata (497)

Štát podľa Fica prostredníctvom úradov práce oslovil 6 000 nezames­tnaných z celého Slovenska s ponukou zamestnania v trnavskej automobilke PSA Groupe, pracovnú zmluvu podpísalo len sto z nich. Aj z tých už niektorí odišli a stali sa opäť nezamestnanými.

Aj keď sa Slovensko borí s nedostatkom pracovníkov, podľa Fica ešte nenastal čas na otvorenie dverí pre záujemcov o prácu zo zahraničia.

"Budeme pod obrovským tlakom, pretože je tu veľký záujem PSA Groupe rozširovať výrobu a budú potrebovať nových zamestnancov. Budeme musieť do poslednej chvíle ešte stále využívať nezamestnaných,“ povedal Fico.

Riešením by podľa neho okrem silnejšej podpory duálneho vzdelávania mohla byť aj zmena spoločenskej klímy, aby nechcel každý študovať politológiu alebo sociálnu prácu. Podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny miera evidovanej nezamestnanosti v Trnavskom kraji dosiahla v januári tohto roku 4,21 percenta a je najnižšia zo všetkých krajov na Slovensku.

497 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #PSA Group