Lagardeová požaduje od Grécka ďalšie reformy, od veriteľov čas

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová po stredajšom stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Berlíne ocenila pokrok Grécka vo finančnej kríze a jeho ochotu k reformám.

23.02.2017 07:38
debata

Ďalších zmien ale podľa Lagardeovej bude treba celý rad. Účasť MMF na ďalšej pôžičke Aténam v rozhovore s verejnoprávnou televíziou ARD jasne nepotvrdila. Vec však vidí nádejne.

„To prvé, čo chceme vidieť, sú reformy, pretože čím viac reforiem, čím lepšia hospodárska situácia, tým menej bude potrebné reštrukturalizovať dlhy,“ povedala Lagardeová. Nutná je podľa nej najmä reforma daňového a dôchodkového systému.

Odpustenie časti dlhov Grécku zatiaľ podľa Lagardeovej nie je potrebné, veritelia by podľa nej ale mali predĺžiť dobu splácania pôžičiek a obmedziť úroky.

Práve o Grécku v stredu Lagardeová hovorila s nemeckou kancelárkou. Hlboko zadlžená krajina musí v lete uhradiť ďalšie vysoké splátky úveru. Aby mohla plniť svoje záväzky, bude potrebovať ďalšiu pôžičku.

Výmenou za rozsiahle reformy, na prípravu ktorých prídu čoskoro do Atén dohliadnuť experti veriteľských inštitúcií, môže krajina do roku 2018 získať až 86 miliárd eur. MMF ale so svojou účasťou na ďalších pôžičkách Grécku zatiaľ váha. Podľa pozorovateľov je však pravdepodobnejšie, že sa na nich podieľať nakoniec bude.

debata chyba
Viac na túto tému: #MMF #Christine Lagardeová #grécka kríza
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy