Ukrajina vlani nekúpila od Ruska ani kubík plynu

06.02.2017 08:00

Ukrajina v roku 2016 zabezpečila svoj dopyt po importovanom plyne výlučne dodávkami od európskych dodávateľov.

Informovala o tom v piatok ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz. Ukrajina podľa nej od európskych dodávateľov vlani odobrala celkovo 11,1 mld. metrov kubických plynu. V porovnaní s rokom 2015 objem dovozov klesol o 32 % z úrovne 16,4 miliardy kubických metrov. Z Ruska vlani Ukrajina neodobrala žiadny plyn.

Samotný Naftogaz nakúpil v roku 2016 v Európe 8,2 mld. metrov kubických, čo bolo o 11 % menej ako v predchádzajúcom roku, uviedla štátom kontrolovaná firma v tlačovej správe. Podiel súkromných subjektov na dodávkach plynu z Európy však výrazne vzrástol, a to na 2,9 mld. z úrovne 1,1 mld. v roku 2015. To je podľa Naftogazu odrazom novej legislatívy a ďalších opatrení na liberalizáciu a zabezpečenie transparentnosti ukrajinského trhu s dodávkami plynu.

V roku 2016 Ukrajina zároveň zvýšila vlastnú produkciu plynu na 20,1 mld. metrov kubických z 19,9 mld. metrov kubických v roku 2015. Domáca spotreba plynu v rovnakom období klesla o 2 % alebo 0,6 mld. metrov kubických na 33,2 mld. metrov kubických, informoval ďalej Naftogaz.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #plyn #Ukrajina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku