Nemáme záujem na rozpútaní menovej vojny, tvrdí Peking

Čína nikdy nepoužila svoju menu ako nástroj na získanie výhody vo svetovom obchode a neusiluje ani o menovú vojnu. Uviedol to v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Lu Kchang.

04.02.2017 14:29
debata (5)

Reagoval tak na kritiku zo strany amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého Peking oslabovaním svojej meny poškodzuje americké podniky a spotrebiteľov.

Trump počas volebnej kampane hrozil, že označí Peking za manipulátora s menou a zavedie odvetné clá na čínsky tovar, aby znížil obchodný deficit Spojených štátov. Podľa čínskeho ministerstva zahraničia by sa však obchodné problémy medzi Čínou a USA mali riešiť prostredníctvom dialógu.

„Čína nikdy nepoužila a ani nepoužije menovú vojnu, aby získala výhody či dosiahla zvýšenie konkurencieschop­nosti v obchode,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca. „Nemáme záujem viesť menovú vojnu. Z dlhodobého hľadiska to pre Čínu nie je výhodné,“ dodal.

Guvernér amerického štátu Iowa Terry Branstad, ktorého Trump chce vymenovať za veľvyslanca v Číne, podľa čínskych médií uviedol, že sa bude usilovať o zvýšenie vzájomného obchodu, ktoré by bolo výhodné pre USA aj pre Čínu.

„Chceme pokračovať v posilňovaní vzťahov a vo zvyšovaní obchodu medzi oboma krajinami,“ citovala Branstada spravodajská agentúra Nová Čína. Branstad tiež poukázal na obrovský priestor pre nové čínske investície v USA.

Pred piatimi až desiatimi rokmi panoval všeobecný názor, že Čína drží hodnotu domácej meny na umelo nízkej úrovni, aby si zaistila obchodnú výhodu. V poslednej dobe však mnoho ekonómov upozorňuje, že naopak, Peking sa snaží svoju menu podporiť.

Čínska centrálna banka už vynaložila zo svojich rezerv stovky miliárd dolárov, aby zastavila pokles čínskeho jüanu, za ktorým stojí odliv kapitálu do zahraničia vyvolaný neistotou ohľadom ekonomickej vývoja. Napriek intervenciám centrálnej banky čínska mena vlani voči doláru oslabila o takmer sedem percent, najviac od roku 1994.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #dolár #jüan