Úroky hypoték dosiahli dno, začínajú opäť rásť

Obdobie historicky nízkych úrokových sadzieb na hypotékach sa pomaly končí. Podľa očakávaní analytikov už začínajú sadzby na dlhších fixáciách rásť.

02.02.2017 11:09
debata

Ako povedal analytik VÚB banky Andrej Arady, úroky na dlhých fixáciách už začali rásť pre vyššie náklady fi­nancovania bánk na finančných trhoch. 

“Toto zatiaľ ostalo priaznivé pre kratšie splatnosti, a preto je tu stále ešte možnosť poskytovať na historicky nízkych úrovniach sadzby na hypotékach s krátkymi fixáciami. Titulková inflácia v eurozóne sa ale v januári výrazne priblížila cielenej úrovni Európskej centrálnej banky, čo je ďalšou indíciou toho, že lacné financovanie zabezpečené extréme uvoľnenou menovou politikou nemusí zotrvať dlho,” konštatuje Arady.

Minulý rok sa na Slovensku niesol v znamení búrlivého nárastu predaja hypoték s nízkymi sadzbami, na čo zareagoval aj realitný trh. Ceny bytov na Slovensku narástli podľa Asociácie realitných maklérov medziročne v priemere o 7 %. Najväčší dopyt bol po malých jednoizbových a dvojizbových bytoch. Najmenej rástli štvorizbové byty, pozemky a novostavby všetkých veľkostí.

“Najneskôr od marca 2017 očakávame stabilizáciu cien starých bytov a nárast cien nových. U istých typoch nehnuteľností a v niektorých lokalitách môžu ceny ešte stále stúpať, ale už nie tak výrazne,” hovorí Daniela Danihel Rážová, predsedníčka Asociácie realitných maklérov a riaditeľka realitnej kancelárie BOND Reality.

debata chyba
Viac na túto tému: #banky #hypotéka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy