Eustream neuspel na súde so štátom o osobitný odvod

Slovenský prepravca zemného plynu Eustream nakoniec neuspel v súdnom spore s finančnou správou o povinnosť zaplatiť štátu 74,8 milióna eur na osobitnom odvode.

26.01.2017 13:19
debata (3)

Najvyšší súd vo štvrtok zmenil verdikt súdu nižšej inštancie, ktorý predvlani dal za pravdu Eustreamu. Proti rozhodnutiu najvyššieho súdu sa nemožno odvolať. Manažérsku kontrolu v Eustreame má v rukách skupina Energetický a priemyselný holding (EPH).

Eustream, ktorý zaisťuje tranzit ruského plynu cez Slovensko ďalej do západnej Európy, žalobou spochybnil postup daňového úradu pri výpočte osobitného odvodu firmy za rok 2013. Argumen­tovalo, že jeho zisk, z ktorého sa osobitný odvod počíta, vzrástol nie vďaka lepšiemu hospodáreniu, ale v súvislosti s dodržaním európskej legislatívy ohľadom oddelenia dodávateľských a prepravných činností. Bratislavský krajský súd žalobe Eustreamu vyhovel.

Najvyšší súd ale verdikt súdu nižšej inštancie zmenil tak, že žalobu Eustreamu zamietol.

Predsedníčka senátu najvyššieho súdu v zdôvodnení rozhodnutia okrem iného uviedla, že osobitný odvod má charakter priamej daňové platby, ktorá je vo výlučnej kompetencii členských krajín EÚ. Podľa súdu tak nemožno na spomínaný prípad použiť únijnú smernicu o daňovej neutralite.

Skupina EPH okrem manažérskej kontroly v Eustreame vlastní 49 percent akcií tohto prepravcu plynu, zvyšný podiel má pod kontrolou slovenská vláda.

Osobitný odvod vo výške 4,356 percenta uvalila na ziskové firmy z regulovaných sektorov ekonomiky vrátane energetiky predchádzajúca vláda premiéra Roberta Fica. Súčasný Ficov koaličný kabinet vlani presadil predĺženie platnosti osobitného odvodu a prechodné zdvojnásobenie jeho sadzby na 8,712 percenta ročne. V ďalších rokoch sa sadzba odvodu zo zisku firiem bude podľa zákona postupne znižovať a na pôvodnú úroveň sa vráti v roku 2021.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Eustream #osobitný odvod