Štát podporí chovateľov dojníc a ošípaných

Ministerstvo pôdohospodárstva rozvoja vidieka SR (MPRV) plánuje podporiť chovateľov dojníc a prasníc celkovou sumou viac ako 4 milióny eur.

22.01.2017 17:20
debata (6)

V pripravovanom návrhu vyhlášky o poskytovaní výnimočnej pomoci v sektore mlieka a bravčového mäsa, ktorá je v pripomienkovom konaní, agrorezort pre chovateľov dojníc vyhradil vyše 2,06 milióna eur a rovnakú sumu sa môžu uchádzať chovatelia ošípaných.

Cieľom návrhu vyhlášky je podľa MPRV kompenzovať nepriaznivú situáciu v sektoroch mlieka a bravčového mäsa. Polovicu z celkovej sumy vyše 4,12 milióna eur pre slovenských farmárov vyčlenila Európska komisia a druhú polovicu zafinancuje rezort pôdohospodárstva.

Ako uvádza ministerstvo k pripravovanej vyhláške, krízová situácia v týchto sektoroch nastala najmä v dôsledku výrazného nárastu výroby mlieka v Európskej únii, Spojených štátoch a na Novom Zélande a aj pre pretrvávajúci ruský zákaz dovozu, ktorý bol zavedený prevažne pre vypuknutie afrického moru ošípaných v niektorých členských štátoch EÚ.

O výnimočnú podporu sa budú môcť uchádzať chovatelia dojníc a prasníc, ktorí sú registrovaní ako držitelia uvedených zvierat v centrálnom registri hospodárskych zvierat. Žiadatelia sa budú môcť do výzvy zapojiť na webovej stránke Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy