Firmy to uviedli po stretnutí svojich predstaviteľov so zvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Pre nastupujúceho prezidenta je to ďalší prísľub investícií a pracovných miest, ktoré pred svojou piatkovou inauguráciou dostal od významných spoločností pôsobiacich v USA.
Bayer sa v septembri dohodol na prevzatí Monsanta za 66 miliárd dolárov a teraz obe firmy čakajú, ako sa k ich plánu postaví Trumpova administratíva. Ak spojenie regulačné úrady v USA a inde vo svete schvália, vznikne najväčší dodávateľ produktov pre poľnohospodársku výrobu na svete, ktorý bude ovládať viac ako štvrtinu svetového trhu osív a pesticídov.
Obe firmy vydali spoločné vyhlásenie o investíciách potom, keď Trumpov hovorca oznámil, že Bayer sľúbil zvýšiť v USA investície a počet zamestnancov. Uviedli, že počas šiestich rokov dajú na poľnohospodársky výskum a vývoj celkovo 16 miliárd dolárov a že po svojom spojení vytvoria „niekoľko tisíc dobre platených a vysoko kvalifikovaných pracovných miest“.
Trumpov hovorca oznámil, že obe firmy sľúbili v USA zachovať terajších viac ako 9000 miest a pridať 3000 nových miest na poli špičkových technológií.
Monsanto je s podielom 26 percent jednotkou na trhu s osivami, vyrába ale tiež napríklad prostriedok pre hubenie buriny Roundup. Má zhruba 20 000 zamestnancov. Spoločnosť Bayer, ktorá okrem iného vyvinula aspirín, je druhým najväčším producentom chemikálií pre poľnohospodársku výrobu po švajčiarskej spoločnosti Syngenta a v celom svete má približne 117 000 zamestnancov.
Trump už získal prísľuby nových pracovných miest a investícií v USA od niekoľkých významných spoločností. V utorok takéto iniciatívy oznámila najväčšia americká automobilka General Motors a maloobchodný gigant Wal-Mart.