Vlaky Regiojetu na juhu nevozia toľko ľudí, koľko by mali

Výsledky kontroly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR) u súkromného dopravcu RegioJet potvrdili, že viac ako polovica kontrolovaných vlakov na trati Bratislava – Komárno má menšiu kapacitu.

16.12.2016 14:07
debata (12)

Podľa MDVRR ide o zásadné porušenia radenia súprav a nedodržiavanie prepravnej kapacity. Rezort dopravy preto Regiojet vyzval, aby sa svojim cestujúcim ospravedlnil a urýchlene zjednal nápravu. Informovala o tom hovorkyňa MDVRR Karolína Ducká.

„Výsledky vykonaných kontrol hovoria jasne. Podľa zmluvy nasadená súprava má mať celkovú kapacitu pre 500 ľudí, avšak v skutočnosti je na trati vlak s kapacitou len pre 320 cestujúcich. Takéto znižovanie kapacity je porušenie zmluvy a zároveň sa to premieta aj do nespokojnosti cestujúcich,“ skonštatoval minister dopravy Árpad Érsek.

Rezort dopravy hradí spoločnosti RegioJet náklady na prevádzku a údržbu spolu dvanástich vlakových súprav a preto majú cestujúci podľa Érseka právo na vlaky, ktoré si štát u súkromného dopravcu objednal a platí za ne.

Ministerstvo dopravy pripomína, že súkromný dopravca tým nespĺňa podmienky zmluvy, keďže kontrolované vlaky neboli radené s dvomi, ale len jednou súpravou, alebo sú nasadzované takzvané nostalgické vozne, ktoré nespĺňajú zmluvne dohodnutú úroveň kvality. 

RegioJet má podľa zmluvy nasadzovať vozne, ktoré majú konštrukčnú rýchlosť aspoň 120 kilometrov za hodinu, sedadlá pre cestujúcich sú čalúnené, vo vlaku je umožnená preprava detských kočíkov a bicyklov, je zabezpečené WC pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu, vozidlo je vybavené informačným systémom pre cestujúcich a interiér vozidla je klimatizovaný. 

„Ministerstvo chápe aktuálnu situáciu dopravcu, ktorá nenastala jeho vinou, ale zníženie kvality cestovania je neprípustné a dopravca má stále možnosť využiť aj iné riešenia a prenajať si vozne v požadovanej kvalite od iných dopravcov,“ uzavrel rezort dopravy.

Spoločnosť RegioJet ešte koncom októbra informovala, že dve jej súpravy sú mimo prevádzku v nadväznosti na závažné nehody, najmä na stret s kamiónom pri Veľkom Mederi v septembri, čo RegioJet ne­zavinil. Naopak, tieto nehody viedli podľa firmy k zásadnému poškodeniu dvoch súprav a ich dočasnému vyradeniu z prevádzky.

„To samozrejme aktuálne ovplyvňuje počet vlakových jednotiek, ktoré sú k dispozícii pre zabezpečenie prevádzky – pričom škody na súpravách dosahujú miliónových čiastok. Napriek tomu RegioJet robí maximum pre riešenie situácie a zabezpečenie dodržiavania zmluvných podmienok je pre nás absolútnou prioritou“, uviedla vtedy prepravná spoločnosť.

„Ministerstvo chápe aktuálnu situáciu dopravcu, ktorá nenastala jeho vinou, ale zníženie kvality cestovania je neprípustné a dopravca má stále možnosť využiť aj iné riešenia a prenajať si vagóny v požadovanej kvalite od iných dopravcov,“ uviedol úrad.

RegioJet sa sťažuje, že ho chcú poškodiť

Podľa spoločnosti Re­gioJet ministerstvo dopravy dlhodobo odmietalo navýšiť objednané kapacity, čo malo za následok neriešené preplnenie vlakov na trase Bratislava – Komárno a späť.

„Včera prebehlo jednanie zástupcov RegioJet a ministerstva dopravy, kde RegioJet prezentoval návrh riešenia a informoval ministerstvo o pripravenosti nasadiť dodatočné súpravy na preplnené vlaky. Obe strany sa na ďalšom postupe dohodli, napriek tomu dnes ministerstvo vydáva účelové vyhlásenia, aj keď vie, že situáciu RegioJet rieši,“ povedal hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj.

Dodal, že MDVRR nekoná férovo a chce účelovo poškodiť Regiojet. Súkromný dopravca sa podľa Ondrůja v zmluve zaviazal nasadiť desať súprav na Bratislava – Komárno. Ďalšie dve súpravy mali slúžiť ako minimálna prevádzková záloha, no keďže rezort dopravy kapacity nenavýšil, Re­giojet vypravil dvanásť súprav bez zálohy. Ondrůj zároveň dodal, že takýto systém prevádzkovania vlakových súprav bez zálohy nie je stabilný.

Na nedostatky pri zabezpečovaní prepravy cestujúcich RegioJetem v štátom dotovaných vlakoch upozornilo slovenské ministerstvo dopravy už v októbri, keď mal RegioJet mimo prevádzky po kolíziách na železničných priecestiach dve súpravy. V novembri potom na regionálnej trati došlo k ďalšej zrážke vlaku RegioJetu s kamiónom, pri ktorej takisto bola poškodená súprava vlaku.

RegioJet uviedol, že do troch dní od poslednej nehody vyslal na trať náhradnú súpravu z lokomotívy a zo svojich diaľkových vozidiel s ešte väčšou kapacitou a že spĺňa zmluvný záväzok jazdiť na trase s desiatimi súpravami. Podľa dopravcu sa slovenské ministerstvo dopravy postupnými krokmi vrátane zneužívania situácie na trase Bratislava-Komárno očierňovaním RegioJetu snaží obmedziť konkurenciu vo vlakovej doprave na Slovensku.

„Vyzývame ministerstvo, aby pristupovalo férovo ku všetkým dopravcom a neuplatňovalo to, že na jednej strane financuje zálohy Železničnej spo­ločnosti Sloven­sko vo vozovom parku vo výške 30 % a na druhej strane tlačí na RegioJet, aby jazdil bez záloh a odmieta plniť svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy vo veci navýšenia počtu súprav,“ uzavrel Ondrůj.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #RegioJet