Najhoršie daňové raje? Aj Holandsko, Švajčiarsko či Írsko

13.12.2016 05:20

Holandsko, Švajčiarsko či Írsko patria medzi pätnástku najvýznamnejších daňových rajov, ktoré medzi sebou súťažia o to, kto ponúkne firmám čo najnižšie dane.

Vyplýva to z informácií charitatívnej organizácií Oxfam, ktorá sa dlhodobo snaží o ukončenie celosvetovej praxe, ktorá pripravuje mnohé štáty o zásadné príjmy do rozpočtov.

V čele rebríčka sú Bermudy nasledované Kajmanskými ostrovmi, ďalšie priečky patria väčším krajinám v poradí Holandsko, Švajčiarsko, Singapur, Írsko a Luxembursko. V „elitnej“ skupine sú potom väčšinou ostrovné štáty ako Hong Kong, Cyprus, Barbados či Bahamy či britské ostrovné územie Jersey a Britské Panenské ostrovy.

Oxfam pri zostavovaní rebríčka porovnával, do akej miery jednotlivé krajiny a územia využívajú daňovú politiku, aby prilákali firmy. Dôležitým hľadiskom bola tiež úroveň spolupráce s medzinárodnými organizáciami snažiacimi sa proti daňovým rajom bojovať.

Oxfam tento rok zorganizoval iniciatívu popredných ekonómov, ktorí vyzvali svetových lídrov na skoncovanie s daňovými rajmi. Takzvané offshorové spoločnosti, teda firmy registrované v krajine s výhodným daňovým režimom, podľa nich podrývajú schopnosť vlád vyberať dane. Politici by podľa iniciatívy mali vyžadovať, aby firmy hlásili zdaniteľnú činnosť v každej krajine, v ktorej pôsobia.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#daňový raj #Oxfam
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku