Brecely sa kajá: Firma v kauze kompa bola politickou obeťou

Bývalý minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a súčasný predseda strany Sieť Roman Brecely zmenil svoj názor na spoločnosť Process Management, s. r. o.

14.10.2016 16:54
debata (10)

„S odstupom času a na základe hlbšieho poznania je mi jasné, že spoločnosť Process Management sa stala iba politickou obeťou ďaleko širšieho problému s kompou Vojka – Kyselica, čo firme mohlo spôsobiť vážne problémy v ďalšom podnikaní. Na základe mojich informácií firma iba plnila rozsah zadania, ktoré dostala od zadávateľa,“ informoval Brecely v rozhovore pre agentúru SITA a portál Webnoviny.sk.

Pred dvoma mesiacmi ešte vo funkcii ministra dopravy Brecely odmietol ďalšiu spoluprácu so spomínanou firmou v súvislosti s plánovanou zákazkou Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) na poradenstvo pri zavádzaní európskej elektronickej mýtnej služby. Zdôvodnil to tým, že spoločnosť zabezpečovala sporné verejné obstarávanie pre prevádzku kompy Vojka – Kyselica.

Všetky zásadné rozhodnutia o projektoch podľa Brecelyho vznikali na základe podrobných analýz. „V tomto prípade som však musel reagovať veľmi rýchlo, vzhľadom na tlačovú besedu opozičných poslancov, ktorí otvorili problém spoluúčasti spoločnosti Process Management na kauze kompa. V tej chvíli bolo jasné, že sa treba výrazne vyhraniť a dištancovať sa od akejkoľvek spolupráce s touto firmou,“ pripomenul Brecely. „Tu sa však jednoznačne ukázalo, že všetky závažné rozhodnutia je treba robiť na základe kvalitne pripravených a kompletných informácií, čo sa v tomto prípade nestalo,“ dodal exminister.

Spoločnosť Process Management sa vtedy proti výrokom ministra rázne ohradila a z vyjadrení ministra bola v šoku. Uviedla, že viac než sedem rokov poskytuje odborné technické poradenstvo v rezorte dopravy a nikdy nebola voči nej vznesená akákoľvek námietka k odbornosti alebo výsledkom práce, ktoré boli mnohokrát pripravované práve pre ministerstvo aj v gescii ministra Brecelyho. Rozhodnutie vtedajšieho ministra o prerušení spolupráce označila firma za emocionálne, s absenciou akejkoľvek odbornej argumentácie a založené na nepresných a nepravdivých tvrdeniach o vzťahu spoločnosti k verejnému obstarávaniu na prevádzku kompy.

„Naša spoločnosť totiž dlhodobo odmieta akékoľvek podozrenia o údajných pochybeniach, pretože sme v zmysle zákona o verejnom obstarávaní len zabezpečovali procesné úkony a nemali sme absolútne žiadny vplyv na akékoľvek vecné rozhodnutia smerujúce k uzatvoreniu zmluvy,“ zdôraznil konateľ spoločnosti Peter Varga. Uviedol, že na základe nepodložených tvrdení nie je a priori možné diskvalifikovať Process Management z „pôsobenia na trhu, účasti v hospodárskej súťaži, ako ani poškodzovať dobré meno našej spoločnosti založené na dlhoročnom poskytovaní kvalitných služieb desiatkam klientov, vrátane ministerstva dopravy a NDS,“ uzavrel Varga.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #kompa #Roman Brecely