Spoločnosť EPH vstúpila do Slovenských elektrární

Česko-slovenská energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorú vlastnia český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, definitívne vstúpila do Slovenských elektrární.

28.07.2016 18:24
debata

EPH sa stal päťdesiatpercentným akcionárom spoločnosti Slovak Power Holding (SPH) a uzavrel tak prvú fázu vstupu do slovenského dominantného výrobcu elektriny. Ďalších 50 % firmy SPH, ktorá vlastní 66-percentný podiel Slovenských elektrární, zostáva zatiaľ vo vlastníctve talianskej skupiny Enel.

Ako informoval hovorca EPH Daniel Častvaj, základná cena transakcie za päťdesiatpercentný podiel v SPH bola stanovená na 375 miliónov eur s tým, že 150 miliónov eur je zaplatených v rámci prvej fázy transakcie. „Základná cena sa však môže upravovať v závislosti na definovaných parametroch v zmluve, ktoré sa týkajú najmä nákladov na dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce, prevádzkových parametrov nových blokov a ceny elektriny na Slovensku,“ dodal Častvaj. Doplnil, že konečnú cenu vypočítajú nezávislí experti podľa dohodnutých vzorcov.

Po dokončení dostavby rozostavaných mochoveckých jadrových blokov a ich uvedenia do prevádzky bude mať EPH možnosť odkúpiť ďalších 50 % v SPH. „Samozrejme v režime dodržania všetkých práv, ktoré si pre túto časť transakcie v minulosti vyrokovala Slovenská republika,“ konštatoval Častvaj.

V nadväznosti na ukončenie prvej fázy predaja akcií Slovenských elektrární sa v podniku konalo mimoriadne valné zhromaždenie. To schválilo nové zloženie orgánov spoločnosti a zmenu stanov, ktorá reflektuje úpravu akcionárskej zmluvy. "Novým predsedom predstavenstva sa stal Bohumil Kratochvíl,“ informovala hovorkyňa SE Janka Burdová. Vo funkcii nahradil Nicolu Cotugna, ktorý bol určený za prvého podpredsedu predstavenstva. Novou členkou predstavenstva sa stala Tatiana Kamenská.

Novými členmi dozornej rady sa stali nominanti akcionára SPH Jan Špringl, Jiří Feist, Pavel Janík, Jan Stříteský, Michele Bologna a Rodolfo Avogadro di Vigliano. Na základe každoročnej rotácie predsedníctva v dozornej rade ostáva predsedom dozornej rady Richard Paško, nominant menšinového 34-percentného akcionára, čiže štátu v zastúpení Ministerstvom hospodárstva SR. „Podpredsedom dozornej rady ostáva Roberto Deambrogio, nominant väčšinového akcionára,“ uzavrela Burdová.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je lídrom vo výrobe elektriny a výrobcom tepla z kombinovanej výroby na slovenskom trhu. Majoritným akcionárom vlastniacim 66 % akcií Slovenských elektrární je spoločnosť Slovak Power Holding, ktorej vlastníkmi sú talianska spoločnosť Enel Produzione a spoločnosť EP Slovakia, dcérska spoločnosť EPH. Minoritným akcionárom je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR vlastniace 34 % akcií.

Slovenské elektrárne prevádzkujú 31 vodných, dve jadrové, dve tepelné a dve fotovoltické elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 4 300 megawattov. V roku 2015 vyrobili z vlastných zdrojov vyše 19 tisíc gigawatthodín elektriny a viac ako 800 gigawatthodín tepla, pričom až 90 % dodanej elektriny bolo vyrobenej bez emisií skleníkových plynov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovenské elektrárne #EPH