EPH vlani zvýšila tržby o štvrtinu, zisk o pätinu

Spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH) dosiahla v minulom roku konsolidované tržby vo výške 4,6 miliardy eur.

14.07.2016 15:03
debata

V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 25 %. Prevádzkový zisk (EBITDA) česko-slovenskej energetickej skupiny bol vlani na úrovni 1,64 miliardy eur, čo je oproti predchádzajúcemu roku viac o 18 %.

"V oblasti akvizícií regulovaných a kontrahovaných aktív sme naplnili naše priority a vybudovali sme najsilnejšiu regionálnu infraštruktúrnu skupinu EP Infrastructure. Ta sa stala kľúčovým ekonomických pilierom našej skupiny,“ uviedol predseda predstavenstva EPH Daniel Křetinský.

Skupina EP Infrastructure podľa neho generuje silné a predikovateľné cash flow, ktoré je takmer nezávislé na vývoji cien elektriny a ďalších komodít.

"Práve tieto činnosti tak zásadným spôsobom stabilizujú ekonomické výsledky EPH a súčasne v spojení s minimálnymi požiadavkami akcionárov EPH na výplatu dividend vytvárajú podmienky pre posilňovanie finančného profilu skupiny a pre ďalší akvizičný rast v oblasti výroby elektriny na vybraných európskych trhoch,“ konštatoval Křetinský.

Energetický a průmyslový holding je stredoeurópska energetická skupina pôsobiaca v Českej republike, na Slovensku, v Nemecku, Taliansku, Veľkej Británii, Poľsku a v Maďarsku. Zahrňuje viac ako 50 podnikov z oblasti ťažby uhlia, výroby a distribúcie tepla a elektriny, ako aj z oblasti obchodu s elektrinou a plynom. Podniky holdingu zamestnávajú viac ako 12 tisíc ľudí. Na Slovensku vlastní či spoluvlastní skupina EPH slovenského prepravcu zemného plynu spoločnosť Eustream, firmy SPP-distribúcia, Nafta, Pozagas a Stredoslovenská energetika. Akcionármi EPH sú podnikatelia Daniel Křetinská a Patrik Tkáč, ktorí spolu držia 2/3 hlasovacích práv. Zvyšok kontroluje private equity štruktúry J&T.

debata chyba
Viac na túto tému: #EPH