NDS zverejní zmluvy o výkupe pozemkov pod obchvatom

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v záujme transparentnosti pri nakladaní s verejnými zdrojmi zverejní všetky zmluvy o výkupe pozemkov pod bratislavským obchvatom D4 a rýchlostnou cestou R7 Bratislava - Holice.

08.07.2016 11:01
debata

“Transparentnosť pre nás nie sú len slová. Pôjdeme nad rámec zákona a hoci tieto zmluvy zverejňovať nemusíme, urobíme to,“ povedal generálny riaditeľ NDS Róbert Auxt.

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) pred časom informovala, že výkup pozemkov pod plánovaným obchvatom Bratislavy je najväčší pozemkový biznis posledných rokov, keďže pôjde o dohody za vyše tristo miliónov eur. Občania preto majú podľa TIS právo vedieť, kto na tom zarobil. TIS spolu s Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy (Ineko) pred mesiacom požiadala štátnu NDS o informácie o výkupe pozemkov, tá však po dvoch týždňoch odpovedala, že potrebuje dlhší čas na rozhodnutie. NDS napokon v piatok minulého týždňa žiadosť na základe infozákona zamietla. TIS sa rozhodla odvolať a v prípade neústupčivosti NDS podať na ňu žalobu.

NDS má zo zákona výnimku na zverejňovanie dokumentov o výkupe pozemkov, v Centrálnom registri zmlúv ich zverejňovať nemusí. “Nerozumiem hystérii, ktorú rozpútali Denník N a Transparency International Slovensko. Ich žiadosť zamietlo ministerstvo dopravy pre spôsob, akým ju formulovali. Ja sám som v rozhovore pre Denník N k zmluvám o výkupe pozemkov pod bratislavským obchvatom povedal, že ‚zatiaľ zverejňované nie sú. Môj osobný pohľad je trochu iný, takže skúsim preskúmať všetky právne možnosti.‘ Znamená to, že som sa problémom zaoberal dlhodobo a hľadal riešenie,“ vysvetlil Róbert Auxt.

Kópie všetkých zmlúv o kúpe na pozemky pod diaľnicou D4 a rýchlostnou cestou R7 zverejní NDS na webe, prístupné teda budú všetkým občanom. “Keďže musíme dodržiavať zákon o ochrane osobných údajov, oslovil som Úrad na ochranu osobných údajov, aby sme si boli istí, v akom rozsahu môžeme zmluvy sprístupniť,“ konštatoval Auxt.

Zverejňovanie zmlúv potrvá podľa neho dlhší čas, keďže NDS doteraz eviduje okolo 5 400 kúpnych zmlúv. Suma za výkupy v zmysle znaleckých posudkov sa pohybovala zhruba od 27 eur za meter štvorcový do 111 eur za meter štvorcový. Ceny sú určené v závislosti od polohy pozemku, ale aj iných kritérií. Kúpna cena za prevod nehnuteľností bola stanovená na základe znaleckého posudku, ktorý vypracoval znalec z odboru stavebníctva. Vykúpených je v súčasnosti zhruba 90 % pozemkov.

Náklady na výkupy D4, rýchlostnej cesty R7 a mimoúrovňovej križovatky Prievoz, ktorá je súčasťou obchvatu Bratislavy a R7, sú v súčasnosti vypočítané na približne 327 253 700 eur. Zmeny oproti pôvodným nákladom nastali podľa NDS z dôvodov určenia definitívnych záberov pozemkov podľa dokumentácie k územnému rozhodnutiu, podľa dokumentácie k stavebnému povoleniu a taktiež na základe upresnených cien pozemkov podľa definitívnych znaleckých posudkov.

debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #NDS #obchvat Bratislavy