Vyjednávanie má podľa jeho predstáv nadviazať na formálny odchod Británie z EÚ, uviedla agentúra Reuters.
Ryan sa tak pripojil k názoru mnohých republikánskych zákonodarcov, ktorí sa ohradili proti nedávnemu stanovisku prezidenta Baracka Obamu, že Británia bude na „konci radu“ pri obchodných rokovaniach. Obama takto varoval v apríli Britov, aby v referende nehlasovali pre odchod z únie. Väčšina sa ale vo štvrtkovom plebiscite vyslovila pre odchod Británie z EÚ.
Dohody o voľnom obchode si vyžadujú schválenie oboma komorami amerického Kongresu. Ryanovi republikáni momentálne kontrolujú väčšinu tak v Snemovni reprezentantov, ako aj v Senáte.
Zástancovia zmluvy TTIP, o ktorej sa rokuje od polovice roku 2013, tvrdia, že obom stranám prinesie zrýchlenie hospodárskeho rastu. Niektoré krajiny EÚ ale majú proti dohode námietky, bojuje proti nej aj množstvo aktivistov a ďalších skupín – okrem iného pre netransparentnosť a možným dopadom na poľnohospodárstvo a životné prostredie.
Niektorí obchodní experti sa domnievajú, že uzavretie TTIP sa s odchodom Británie z EÚ oneskorí o celé roky. Vzniká tu ale podľa nich aj príležitosť uzavrieť separátnu dohodu s Londýnom.