Maďarský rating sa tak prvýkrát od roku 2012 vrátil zo špekulatívneho do investičného pásma. Fitch poukázala okrem iného na vysoké prebytky bežného účtu maďarskej platobnej bilancie, klesajúcu zadlženosť a silný prílev peňazí z Európskej únie.
Agentúra predpokladá, že štátny dlh Maďarska sa do roku 2017 zníži na 73,2 percenta hrubého domáceho produktu zo 75,3 percenta v závere minulého roka. „Prísnejšia rozpočtová politika je spojená s postupným poklesom vládneho dlhu z vysokej úrovne,“ uviedla Fitch.
Návrat ratingovej známky do investičného pásma je podľa agentúry Reuters vnímaný ako víťazstvo maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý sa často dostáva do sporov s Európskou úniou v dôsledku svojej neortodoxnej politiky zahŕňajúcej napríklad vysoké zdanenie bankového sektora.
Úverový rating je základným vodidlom pre investorov. Krajiny s vysokým ratingom si tak spravidla môžu požičiavať peniaze za nízky úrok. Ak sa rating nachádza v špekulatívnom pásme, nemôžu do dlhopisov danej krajiny investovať veľkí inštitucionálni investori, ako sú dôchodkové fondy.