Ceny nafty a benzínu na Slovensku pôjdu hore

Ceny benzínu a nafty na slovenských čerpacích staniciach by sa mali v najbližších týždňoch opäť zvýšiť. Na pumpách si však priplatia šoféri v celej Európe.

, 18.04.2016 15:00
benzín, nafta, benzinka, pumpa, tankovanie,... Foto: ,
Viac ako polovica z ceny benzínu a približne 45 percent z ceny nafty tvorí daň. Keby štát benzín a naftu nezdaňoval takým výrazným spôsobom, mohli by slovenskí vodiči jazdiť za polovičné ceny oproti súčasným.
debata (5)

Prudšiemu rastu cien ropy na svetových komoditných trhoch stačil náznak možnej budúcej dohody dvoch kľúčových ropných producentov, Saudskej Arábie a Ruska. Tí sa mali už pred časom podľa agentúry Interfax dohodnúť na detailoch zmrazenia ťažby, a tak obmedziť nadprodukciu ropy, ktorá potom tlačí cenu nadol. „Priemerné ceny pohonných hmôt na Slovensku sa v uplynulom týždni vyvíjali rôzne. Benzín natural 95-oktánový zdražil o 0,022 eura na 1,192 eura za liter. Cena motorovej nafty sa, naopak, znížila o 0,013 eura na 0,997 eura za liter,“ povedal ekonóm Boris Tomčiak zo spoločnosti Finlord. Zvýšili sa aj ceny 98-oktánového benzínu, a to o viac ako 2 percentá na 1,405 eura za liter. Ceny LPG sa nezmenili, zostali na úrovni 0,564 eura za liter.

Za rôznorodým vývojom cien pohonných hmôt je situácia na burze v Rotterdame, kde sa benzín naďalej prudko zdražuje, ale cena nafty sa zvyšuje len pomaly. „Na základe súčasného vývoja cien v Rotterdame očakávame pri dieseli stagnáciu, teda cena by sa najbližšie 2 až 3 týždne mala hýbať v rozmedzí +/- dvoch centov oproti priemernej z uplynulého týždňa, pri benzíne vidíme priestor na rast, a to až do piatich centov,“ tvrdí analytik X-Trade Brokers Kamil Boros. Aj keď po včerajšku ceny na svetových trhoch mierne klesajú, slovenské čerpacie stanice zvyknú na tieto zmeny reagovať s niekoľkotýždňovým oneskorením.

Hlavným dôvodom, prečo cena ropy na svetových komoditných trhoch v posledných týždňoch rástla, boli práve očakávania dohody medzi krajinami OPEC-u (Združenie krajín vyvážajúcich ropu) a nečlenskými krajinami. Scenáre, ktoré investori brali do úvahy, boli teda dva. Počítalo sa na jednej strane s tým, že príde k dohode, a cena ropy vzrastie, alebo sa nedohodnú, a cena klesne. Posledné týždne prichádzali vyjadrenia hlavných producentov ropy v prospech dohody, preto trhy zareagovali miernym zvýšením ceny. Cena ropy by však nemala v ďalších mesiacoch prudko rásť, na druhej strane už ani prudko klesať. „Ceny ropy by moli zostať naďalej nízke, s možnosťou vrátenia sa pod 40 dolárov za barel,“ povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Ceny benzínu a nafty vo vybraných krajinách EÚ
Krajina benzín (EUR/liter) nafta (EUR/liter)
Slovensko 1,192 0,997
Nemecko 1,287 1,027
Česká republika 1,023 0,959
Rakúsko 1,087 0,974
Poľsko 0,967 0,901
Taliansko 1,411 1,225
Francúzsko 1,292 1,043
Maďarsko 1,047 0,986
Španielsko 1,127 0,953
Zdroj: Finlord, Európska komisia

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #zdražovanie #palivá
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy