Firemné dane majú klesnúť, daň z tabaku vzrásť

Podnikatelia by sa od novej vlády mali dočkať aj zmeny v daniach. Podľa programového vyhlásenia vlády, ktoré v stredu schválil nový kabinet, sa má okrem iného znížiť daň z príjmov právnických osôb na 21 % zo súčasných 22 %. Zároveň vláda sľubuje každoročné prehodnocovanie ďalšieho znižovania.

13.04.2016 14:49
debata (1)

Tak ako bolo avizované už po skonštruovaní nového kabinetu, aj podľa programového vyhlásenia sa má tiež zrušiť daňová licencia, teda poplatok, ktorý museli spoločnosti platiť aj v prípade vykázania straty. Daňové licencie sa podľa schváleného materiálu majú zrušiť počnúc rokom 2018. Súčasťou programového vyhlásenia je aj rovnako avizované zvýšenie limitu na uplatňovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov, avšak bez ďalších konkrétnejších informácií.

Vláda taktiež avizuje pokračovanie v uplatňovaní osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach s možnosťou ich rozšírenia na ďalšie odvetvia a tiež prehodnotenie daňovej a účtovnej legislatívy s cieľom podporiť investície. Ani v tomto prípade však programové vyhlásenie vlády žiadne detaily neprináša.

V programovom vyhlásení však vláda avizuje aj zvýšenie daní z tabaku. Ako sa uvádza v materiáli, tento krok sa má uskutočniť s dôrazom na ochranu zdravia obyvateľov. „Vláda zváži prijatie legislatívneho návrhu s vopred preddefinovaným zvyšovaním sadzieb dane na strednodobý časový horizont,“ píše sa v materiáli.

Súčasťou programového vyhlásenia nového kabinetu Roberta Fica sú aj opatrenia v oblasti boja proti daňovým únikom. Materiál spomína viacero konkrétnych opatrení. Mimo iného zavedenie superazisťovacieho príkazu do našej legislatívy, rozšírenie priameho elektronického prepojenia registračných pokladníc, zlepšenie využívania informácií týkajúce sa vlastníckych štruktúr na identifikovanie subjektov v daňových rajoch. Kabinet sa chce pozrieť aj na úpravu sankčných mechanizmov pri správe daní.

V programovom vyhlásení vlády sa pritom rovnako ako v tom predchádzajúcom pred štyrmi rokmi spomína aj zmena v zdaňovaní nehnuteľností podľa ich hodnoty. Tento zámer sa rezortu financií počas predchádzajúcej vlády zrealizovať nepodarilo, ako dôvod sa spomínali predovšetkým nedostatočné dáta nevyhnutné na stanovenie hodnoty nehnuteľností v jednotlivých lokalitách. Podľa nového programového vyhlásenia sa vláda pokúsi vytvoriť technické predpoklady pre zmenu systému zdanenia nehnuteľností v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska smerom k určovaniu základu dane podľa hodnotového princípu. Cieľom má byť zvýšiť daňovú spravodlivosť a efektívnosť v oblasti miestnych daní.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #programové vyhlásenie vlády