BP: Spotreba energie do roku 2035 stúpne o viac ako tretinu

11.02.2016 06:29

Celosvetová spotreba energie do roku 2035 stúpne o 34 percent v dôsledku rastu populácie a ekonomiky. Predpovedala to britská ropná spoločnosť BP. Dodala, že podiel ropy na celkovej spotrebe energie sa zníži v prospech zemného plynu a obnoviteľných zdrojov.

BP však takisto predpokladá, že ťažba ropy z bridlicových ložísk v Spojených štátoch sa počas najbližších 20 rokov vďaka rastúcej efektivite zdvojnásobí. Práve táto ťažba bola v posledných rokoch kľúčovým motorom rastu dodávok ropy na trh, upozorňuje agentúra Reuters.

Svetové ceny ropy sa však od polovice roka 2014 pre previs ponuky nad dopytom prepadli o viac ako dve tretiny. To teraz tlačí relatívne nákladnú ťažbu z bridlicových ložísk v USA dolu.

„V najbližších rokoch tu očakávame pokles, potom však bude nasledovať oživenie,“ uviedol hlavný ekonóm BP Spencer Dale.

Prognóza BP predpokladá, že fosílne palivá, ktorá okrem ropy zahŕňajú tiež zemný plyn a uhlie, sa budú v roku 2035 podieľať na celkovej spotrebe energie zhruba 80 percentami.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#energie #ropa #BP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku