Kiska kritizoval informatizáciu štátu: V Estónsku som sa cítil ako v sci-fi

Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS), ktorý začal v roku 2007, mal veľké ambície a ešte väčší rozpočet, otázkou však podľa prezidenta SR Andreja Kisku je, aké pozitívne zmeny priniesol pre občanov. Svoje kritické stanovisko prezentoval v rámci konferencie ITAPA 2015 - No Borders.

03.11.2015 11:25
debata (266)

„Dnes po ôsmich rokoch je jasné, že štátu sa podarí splniť presne polovicu zadania, minúť takmer 900 miliónov eur. Minúť ich často netransparentne a v mnohých prípadoch bez akéhokoľvek úžitku,“ povedal Kiska.

V niektorých oblastiach sa podľa hlavy štátu podarilo spraviť zmeny, do praxe sa uviedli elektronické služby, zdigitalizovali a zjednotili sa dôležité dáta, odbúrala sa časť administratívy. Slovensku sa po ôsmich rokoch projektu informatizácie spoločnosti podľa Kisku však nepodarilo dobehnúť svetových lídrov v tejto oblasti.

„Slovensko sa nedokázalo inšpirovať úspechom, ani sa poučiť z chýb, nedokázalo dotiahnuť potrebné reformy verejnej správy, nezmenilo sa na modernú krajinu s modernými a jednoduchými službami pre občanov,“ upozornil Kiska.

Ak dnes vznikajú zárodky inovatívneho IT priemyslu, nie je to podľa prezidenta vďaka štátu a jeho projektu informatizácie spoločnosti. „Namiesto skutočne proaktívnych služieb verejnej správy, ktoré by viedli k zjednodušeniu života našich ľudí, podnikateľov, naďalej aj naši občania, aj podnikatelia robia len poštárov medzi úradníkmi,“ konštatoval Kiska. Propagovaná stránka www.slovensko.sk nie je podľa neho prehľadný portál elektronických služieb štátu, ale smutným internetovým pomníkom neprijateľného rozsahu byrokracie, ktorému musia ľudia naďalej čeliť.

Ako príklad úspešnej elektronizácie uviedol prezident Estónsko. „Bol som v Estónsku pred dvoma týždňami, keď som videl, čo všetko sa dá spraviť, ako prostredníctvom len jedného dokladu sa dá zjednodušiť život, bolo to úžasné. Cítil som sa ako v science fiction,“ poznamenal Kiska.

Dodal, že taká malá krajina sa dokázala zmeniť z postsovietskej byrokracie na štíhly a moderný štát, ktorý takmer vo všetkom funguje online. Ako vysvetlil prezident, v Estónsku sa dá založiť firma do 15 minút, 98 % daňových priznaní pri dani z príjmu dávajú Estónci elektronicky, na prihlasovanie do systému im stačí jeden jediný doklad, a to občiansky preukaz. Prezident sa preto pýta, kedy bude aj na Slovensku funkčný eGovernement?

Medzinárodný kongres ITAPA 2015 sa koná 3. a 4. novembra so sloganom „No Borders“. Ministerstvo spravodlivosti v zastúpení ministra Tomáša Boreca predstaví niekoľko projektov z dielne eJustice, ktorými uľahčia život súdov aj občanov. Minister kultúry SR Marek Maďarič odprezentuje projekt Digitalizácie kultúrneho dedičstva. O inováciách a zvyšovaní konkurencieschop­nosti Slovenska bude informovať minister hospodárstva SR Vazil Hudák.

ITAPA je od roku 2002 značkou, ktorá zastrešuje všetko, čo súvisí s informatizáciou spoločnosti a eGovernmentom. Podľa organizátorov sa snaží spájať ľudí z verejného a privátneho sektora do konštruktívneho dialógu, z ktorého by mali vyjsť konkrétne riešenia.

266 debata chyba