Od začiatku roka 2016 klesne DPH z 20 na 10 percent pri všetkých druhoch chladeného mäsa, sladkovodných rýb, mlieka, masla či čerstvého chleba. Ak by obchodníci tieto potraviny zdražili ešte pred príchodom nového roka, vyhli by sa kontrole zlacňovania zo strany štátu aj dôchodcov. Obchod takýto scenár vylučuje. Jeho naplnenie zatiaľ vyvracajú klesajúce ceny mäsa, ale znepokojenie môže vyvolať mierne zdražovanie niektorých základných potravín.
Pokles DPH ohlásil Smer v máji a definitívny zoznam potravín so zníženou daňou predstavila vláda v septembri. Z potravín s očakávanou nižšou DPH mierne zdražovanie zasiahlo pasterizované polotučné mlieko. Cena jedného litra sa v mesiaci september zvýšila na 0,77 eura z augustovej hodnoty 0,66 eura. Zdraženie priemernej ceny o 1,33 percenta zaznamenala cenová hitparáda Poštovej banky zostavovaná na základe údajov Štatistického úradu SR. O jedno percento z 1,01 eura na 1,02 eura vzrástla v rovnakom období aj priemerná cena za 125 gramov čerstvého masla. Ľudia si v obchodoch priplatili aj za kilogram čerstvého tmavého chleba, ktorý z augustovej priemernej ceny 1,33 eura v septembri zdražel na 1,34 eura.
„Obchodníci nikdy cenu svojvoľne nezvyšovali. Stačí si len pozrieť letáky a každý vidí, ako sa obchodné reťazce prostredníctvom cien medzi sebou bijú o zákazníkov,“ reagoval Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR. Podľa neho, ak niektorý obchodník svojvoľne zdvihne ceny, okamžite ho potrestajú zákazníci odchodom k lacnejšej konkurencii. „Na pultoch obchodov môžu ceny ísť hore, jedine ak nám ich zdvihnú dodávatelia z dôvodu slabšej úrody, vyšších cien krmovín, ale to my obchodníci nevieme nijako ovplyvniť,“ dodal.
Podľa analytikov celkovo ceny potravín stagnovali a na slovenskom trhu sa zatiaľ nedeje nič mimoriadne z dôvodu ohláseného znižovania DPH na takzvané základné potraviny. „Potraviny a nealko nápoje v septembri medzimesačne stagnovali. Samotné potraviny v septembri po dvoch mesiacoch poklesu (júl a august) opätovne medzimesačne vzrástli, a to o 0,1 percenta,“ povedal Marek Gábriš, hlavný analytik ČSOB Banky.
Vývoj cien plánuje kontrolovať súčasná vláda v spolupráci s dôchodcami. „Prvé väčšie monitorovanie cien máme naplánované na 15. novembra. Následne do konca roka urobíme ešte jeden zber údajov, aby sme s príchodom nového roka vedeli zodpovedne overiť, či naozaj prišlo k premietnutiu zníženej sadzby DPH do ceny výrobkov,“ uviedol Ján Lipiansky, predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku. V prípade, že by neprišlo k zlacneniu, dôchodcovia upozornia ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré sľúbilo zakročiť voči špekulantom v radoch obchodníkov.
Kontrolovať napríklad vývoj cien mäsa na základe údajov Štatistického úradu SR nie je možné, keďže súčasné údaje nerozlišujú medzi chladeným a mrazeným mäsom. O 0,8 percenta sa v septembri zvyšovala aj cena hovädzieho mäsa zadného bez kosti, ktorá z augustovej priemernej ceny 8,49 eura za kilogram vzrástla na 8,56 eura.
Pri hovädzom mäse prišlo v rovnakom období aj k jemnému zlacňovaniu. Hovädzie mäso predné s kosťou z augustovej ceny 4,97 eura za jeden kilogram kleslo na 4,96 eura. Bravčové pliecko bez kosti zlacnelo z 3,75 eura na 3,72 eura. Najviac, až o 2,1 percenta, poklesla cena bravčovej krkovičky s kosťou na 3,71 eura.