Čínske akcie začali poklesom, neskôr nabrali dych

Čínske akciové trhy začali pondelkové obchodovanie výrazným prepadom, väčšinu strát sa neskôr zmazali a jeden z dvoch hlavných indexov dokonca skončil v zisku. Celý august je ale pre akcie veľmi nepriaznivý. Na ostatných burzách v Ázii v pondelok ceny tiež väčšinou klesali, aj keď trh sa snažil zužitkovať nové podporné opatrenia, ku ktorým siahli úrady v Číne.

31.08.2015 09:03 , aktualizované: 12:09
debata (4)

Index CSI300, ktorý zahŕňa najväčšie firmy obchodované na burzách v Šanghaji a Šen-čene, za deň pridal 0,73 percenta na 3366,54 bodu. Hlavný index šanghajskej akciovej burzy Shanghai Composite však o 0,82 percenta klesol a uzavrel na 3205,99 bodu.

Za celý mesiac obidva indexy odpísali zhruba 12 percent, a zaznamenali tak tretiu mesačnú stratu v rade. Od polovice júna stratili oba indexy asi 40 percent hodnoty, a to aj napriek opakovaným bezpríkladným opatreniam čínskej vlády na podporu trhu.

Burzy v pondelok reagovali na nové opatrenia regulačných orgánov proti špekulantom, ktorí môžu podľa Pekingu za prepad akciových trhov od polovice júna. Podľa riaditeľa maklérskej spoločnosti Shenwan Hongyuan Securities Gerryho Alfonsa sa pondelkový pokles dal očakávať, pretože niektorí investori sa rozhodli vybrať zisky po zotavovaní trhu v predošlých dvoch obchodných dňoch. So zásadnejšími rozhodnutiami ale podľa neho čakajú na utorkovú správu čínskych úradov o augustovej aktivite v čínskom spracovateľskom sektore.

Oba hlavné čínske akciové indexy strácali v pondelok v jednej chvíli viac ako štyri percentá a ťahali dole aj ďalšie burzy v Ázii. Nadol zamierili akcie maklérskych firiem na čele so spoločnosťou CITIC Securities, čo bola zrejme reakcia na správy, že štyria jej vedúci pracovníci sa podľa oficiálnej tlačovej agentúry Nová Čína priznali k obchodovaniu s využitím neverejných informácií. Jedna z najväčších čínskych maklérskych firiem CITIC Securities sa do hľadáčika vyšetrovateľov dostala v rámci najnovších krokov regulátorov proti podozrivým trhovým praktikám.

Klesali ale burzy aj inde v Ázii. Index tokijskej burzy Nikkei 225 následkom vyberania ziskov odpísal 1,28 percenta na 18 890,48 bodu. Za celý mesiac stratil vyše osem percent, čo je jeho najväčší mesačný pokles od vlaňajšieho januára. Hongkonský index Hang Seng po počiatočných miernejších stratách zakončil pondelkové obchodovanie so ziskom 0,27 percenta na 21 670,58 bodu. Za celý mesiac ale odpísal 12 percent a zaznamenal najhorší výsledok od septembra 2011.

Regionálny akciový index MSCI pre oblasť Ázie a Tichomoria bez zahrnutia Japonska v pondelok odpísal 0,4 percenta a bol na ceste k najhoršiemu mesačnému výsledku od mája 2012.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #akcia #burza