Predsedu komoditnej burzy sa pokúsili podplatiť

Predsedu Burzovej komory Komoditnej burzy Bratislava (KBB) Pavla Scholtza sa pokúsili podplatiť. Ako informoval vo štvrtok na tlačovej konferencii samotný Scholtz, cieľom bolo zmanipulovať ceny posypovej soli.

25.06.2015 14:51
debata (4)

Podľa zverejnených informácií zástupca spoločnosti Nelux, s.r.o., Ladislav H. ponúkol a dal úplatok vo výške 25 tisíc eur predsedovi KBB za to, že zmanipuluje nákup posypovej soli. Šéf komory spolupracoval s políciou, ktorá celý proces monitorovala a spomínanú osobu zadržala bezprostredne po odovzdaní úplatku. Odovzdanie úplatku sa uskutočnilo 15. júna tohto roka.

„Pokus o moje podplatenie svedčí o tom, že nákup posypovej soli je veľký biznis. Cena, ktorú vygeneruje burza, je o približne o 30 percent nižšia, ako je cena, za ktorú nakupujú tento tovar niektoré samosprávne kraje či Národná diaľničná spoločnosť,“ uviedol Scholtz s tým, že Komoditná burza Bratislava je miestom, kde sa obchoduje čestne a férovo. „Sme odolní voči korupčnému správaniu,“ vyhlásil.

Ako vysvetlila médiám právna zástupkyňa KBB Lucia Saktorová, momentálne sa vedie trestné stíhanie. „Rozhoduje sa, konkrétne vo štvrtok na Najvyššom súde SR, či zástupca obchodnej spoločnosti Nelux, bude v predmetnej veci trestne stíhaný väzobne, alebo sa rozhodne, že bude stíhaný na slobode,“ podotkla.

NDS uzavrela s Neluxom deväť kontraktov

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) stihla uzavrieť s firmou Nelux, s. r. o. Bratislava cez komisionára AS Partneri, s. r. o. Prešov na Komoditnej burze Bratislava (KBB) deväť kontraktov na nákup posypovej soli za 764,45 tis. eur. Spomínané zmluvy boli zverejnené v Centrálnom registri zmlúv ešte v januári tohto roka, pričom dve z nich boli uzavreté vlani v decembri. Odvtedy diaľničiari podľa registra s uvedeným dodávateľom ďalšie kontrakty na soľ cez burzu už neuzavreli.

Pokusy o manipuláciu boli aj v minulosti

Komoditná Burza Bratislava vlani začala obchodovanie v časti „minerály“. „V tejto sekcii môžu členovia burzy verejne ponúkať a dopytovať posypovú soľ, pričom kontrakty, ktoré vzniknú, sa plnia v termíne podľa mesiacov, na ktorý bol kontrakt uzavretý pri pevne uzatvorenej – kontrahovanej cene,“ vysvetlil Scholtz. Otvorením spomínanej oblasti dostali záujemcovia možnosť nakúpiť posypovú soľ za výhodnejších finančných podmienok, ako to bolo prostredníctvom verejného obstarávania. Napríklad Banskobystrický samosprávny kraj tak pri kúpe posypovej soli ušetril za minulý rok približne 50 % finančných prostriedkov, čo predstavovalo okolo 700 tisíc eur.

Pokusy o manipulovanie cien na KBB boli aj v minulosti. Spoločnostiam Nelux, s.r.o., a AS Partneri, s.r.o., pozastavila KBB vo februári 2015 obchodovacie práva pre podozrenia z manipulácie na trhu. Disciplinárna komisia KBB obom firmám uložila pokutu vo výške 10 tisíc eur a navrhla ich vylúčenie z KBB.

Komoditná burza Bratislava, a.s., bola založená v roku 1992 a riadi sa novelizovaným zákonom o komoditných burzách. Povolenie na výkon vydalo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR 16. novembra 1992. Výkonným orgánom KBB je Burzová komora, ktorá pozostáva z deviatich členov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #komodity