Výstavba Turkish Streamu sa začne zrejme koncom júna

Ruská spoločnosť Gazprom pravdepodobne začne výstavbu plánovaného plynovodu do Turecka v závere júna.

05.06.2015 15:42
Trasa nového plynovodu z Ruska do Turecka, Gazprom Foto:
Trasa nového plynovodu z Ruska do Turecka
debata (4)

Pre agentúru Reuters to povedal turecký minister energetiky Taner Yildiz. „Výstavba by sa mohla začať koncom tohto mesiaca,“ povedal Yildiz a dodal, že Ankara uvažuje aj o tom, že sa stane spoluvlastníkom projektu.

Rusko v decembri zrušilo projekt výstavby plynovodu Južný prúd (South Stream) v predpokladanej hodnote 40 mld. USD, ktorý mal dodávať plyn do južnej Európy, pričom by obchádzal územie Ukrajiny. Projekt sa zastavil pre námietky Európskej únie, podľa ktorej nebol v súlade s jej pravidlami v oblasti hospodárskej súťaže. Moskva sa teraz snaží o realizáciu alternatívneho plynovodu Turecký prúd s cieľom dodávať touto trasou 63 mld. kubických metrov plynu ročne.

Gazprom dúfa, že vybuduje plynárenské centrum na turecko-gréckych hraniciach, ktoré bude slúžiť na tranzit do Európy. Turecko však podľa ministra energetiky Yildiza nechce zohrávať iba rolu tranzitného centra. „Hovoríme o partnerstve a vlastníctve. Musíme pre to veľmi starostlivo stanoviť mechanizmus. Máme záujem stať sa partnerom,“ konštatoval minister. Turecko je významne závislé od dodávok ruského plynu. Vlani od Ruska kúpilo 27,4 mld. kubických metrov plynu prostredníctvom plynovodu Modrý prúd (Blue Stream) a Transbalkánskeho plynovodu. Išlo o viac ako polovicu celkového tureckého importu plynu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Turecko #Gazprom #Turkish Stream