Exminister financií USA: Ukrajina nemá vyplácať sebeckých investorov

Ukrajina by mala uprednostniť štátny bankrot pred vyplatením veriteľov, ktorí odmietajú pristúpiť na reštrukturalizáciu jej dlhu. Vyhlásil to bývalý americký minister financií Lawrence Summers.

18.05.2015 14:54
debata (29)

Neschopnosť pomôcť Ukrajine by znamenala potvrdenie názoru, že „súkromné finančné záujmy majú neprimeraný vplyv na verejnú politiku,“ napísal Summers pre pondelňajšie vydanie denník Financial Times (FT).

Ukrajinské verejné financie zaťažujú náklady konfliktu s proruskými separatistami na východe krajiny a vláda v Kyjeve, ktorá čelí hrozbe štátneho bankrotu, chce reštrukturalizovať dlhopisy za približne 23 mld. USD. Ukrajina získala od Medzinárodného menového fondu a ďalších inštitucionálnych veriteľov prísľub pomoci v celkovom objeme zhruba 40 mld. USD. Fond, ktorý sa na programe podieľa čiastkou 17,5 mld. USD, však uvoľnenie peňazí podmieňuje dohodou Kyjeva so súkromnými veriteľmi o reštruktura­lizácii dlhu.

Výbor veriteľov vrátane investičného fondu Franklin Templeton však odmieta zníženie nominálnej hodnoty dlhopisov. Summers, ktorý v minulosti pôsobil aj ako hlavný ekonóm Svetovej banky (SB), to označil za nezodpovedný prístup. Zdôraznil, že ukrajinská prozápadná vláda uskutočňuje dlho odkladné reformy a označil za nepredstaviteľné, aby sa súkromní držitelia dlhopisov vyplácali z peňazí daňových poplatníkov.

„Ak to bude potrebné, Ukrajina by sa mala pripraviť na vyhlásenie štátneho bankrotu a neplnenie záväzkov. Medzinárodné spoločenstvo by zároveň malo dať najavo, že pomoc Kyjevu bude poskytovať aj naďalej,“ napísal Summers.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #bankrot #Ukrajina