Máte na účte akcie z kupónky? Zdvihnú vám poplatky

Ak budete mať na účte cenných papierov akcie celý rok, hoci aj bezcenné akcie z kupónky, zaplatíte viac ako doteraz.

22.04.2015 15:16
sporenie, vklad, investícia, peniaze Foto:
Ilustračné foto.
debata

Centrálny depozitár cenných papierov (CDCP), ktorý zriaďuje a vedie účty majiteľov cenných papierov, upravuje ceny svojich služieb a spôsob ich spoplatnenia.

Po novom sa budú poplatky za vedenie účtov počítať na mesačnej a nie ročnej báze. V prípade, že budú na účtoch vedené cenné papiere, minimálny poplatok za vedenie účtu v depozitári stúpne. CDCP pritom hovorí o zmene filozofie spoplatnenia svojich účtov so zámerom dosiahnuť štandardný spôsob spoplatňovania. To by malo podľa spoločnosti prispieť k ďalšiemu skvalitňovaniu a modernizácii služieb poskytovaných centrálnym depozitárom. Nový cenník bude účinný od 1. júla tohto roku.

V súčasnosti je vedenie účtu majiteľa pre fyzickú a právnickú osobu, ktorá nie je členom CDCP, spoplatnené minimálnou ročnou sadzbou 10 eur plus daň z pridanej hodnoty (12 eur). Od 1. júla platí cenník, podľa ktorého, ak majiteľ bude mať vedený účet počas celého roka a budú na ňom celý rok vedené cenné papiere, poplatok za vedenie účtu bude minimálne 1 euro plus daň z pridanej hodnoty mesačne, teda 12 eur plus daň ročne (14,40 eura).

Minimálny mesačný poplatok pre právnické osoby bude stanovený na 30 eur plus daň z pridanej hodnoty. „Naďalej platí, že ak počas celého roka na účte nie sú vedené žiadne cenné papiere, CDCP účet nespoplatní,“ informuje depozitár s tým, že prázdny účet môže v súlade s prevádzkovým poriadkom zrušiť.

Na rozdiel od aktuálneho cenníka tak bude po 1. júli minimálna výška poplatku stanovená na mesačnom základe. „Ak je k poslednému dňu kalendárneho mesiaca objem cenných papierov na účte majiteľa 0 eur alebo účet majiteľa je zrušený, za daný mesiac je vedenie tohto účtu bezplatné. Znamená to, že v týchto prípadoch bude CDCP za daný rok fakturovať cenu za vedenie účtu nižšiu ako 12 eur plus daň z pridanej hodnoty,“ informuje depozitár.

Nový cenník podľa spoločnosti súvisí so strategickým zámerom posilniť členský princíp v centrálnom depozitári. Členovia tak budú vykonávať niektoré činnosti, ktoré doteraz zabezpečoval výlučne CDCP. „Centrálny depozitár novým cenníkom reaguje aj na zvýšené náklady, vyplývajúce zo začleňovania slovenského kapitálového trhu do spoločného kapitálového trhu Európskej únie. To sa prejavuje hlavne harmonizáciou spoločných postupov, technológií a legislatívy,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti.

Fakturácia za vedenie účtu majiteľa pre fyzické osoby a právnické osoby zostáva ročná a faktúra sa bude zasielať po uplynutí daného kalendárneho roka. Pri účtoch vedených pre členov CDCP SR a pri vedení držiteľských účtov pre nečlenov sa mení frekvencia fakturácie poplatku za vedenie účtu na mesačnú.

debata chyba
Viac na túto tému: #akcia
Flowers