Malí veritelia Váhostavu môžu dostať 40 %, zaplatia to banky

Štát odkúpi od malých veriteľov Váhostavu ich pohľadávky do výšky 40 %. Zložia sa na to banky vo forme mimoriadneho odvodu. Uviedol to predseda vlády Robert Fico po mimoriadnom zasadnutí vlády.

14.04.2015 18:40
debata (102)

Štát dá nezabezpečeným veriteľom Váhostavu ponuku prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Kto bude chcieť svoju pohľadávku predať, dostane z nej 40 %. Záručná banka bude potom veriteľom Váhostavu. Podľa ministra financií Petra Kažimíra štát nie je pripravený vykupovať pohľadávky od schránkových firiem, ktoré tiež sú medzi nezabezpečenými veriteľmi.

Financie na túto operáciu budú pochádzať od bánk, ktoré štát zaťaží mimoriadnym odvodom. Výška potrebnej sumy nie je ešte jasná, premiér odhadol, že môže ísť o 35 miliónov eur. Banky v prípade reštrukturalizácie patria zvyčajne medzi zabezpečených veriteľov, ktorí dostanú 100 % svojich pohľadávok.

Vláda na mimoriadnom zasadnutí prerokovala novelu obchodného zákonníka, ktorá prináša zmeny v prospech nezabezpečených veriteľov aj v iných prípadoch. Podľa nových pravidiel budú musieť títo veritelia dostať až 40 % zo svojich pohľadávok. Budú si ich brať zo zárobkov reštrukturali­zovaných spoločností.

Novela zákona pôjde v stredu do parlamentu, kde by mala byť prerokovaná v skrátenom legislatívnom konaní. Keď ju poslanci schvália, bude sa vzťahovať na všetky spoločnosti, ktoré ešte nemajú ukončenú reštrukturalizáciu, teda aj Váhostavu. Novela sa tak nedotkne napríklad veriteľov spoločnosti Doprastav, ktorá má reštrukturalizáciu už za sebou.

102 debata chyba
Viac na túto tému: #reštrukturalizácia #Váhostav
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy