Vláda sa bude zaoberať reštrukturalizáciou firiem

Vláda sa na svojej mimoriadnej utorkovej schôdzi bude zaoberať návrhom novely Obchodného zákonníka, ktorý predkladá minister spravodlivosti. Reaguje tak na aktuálne problémy súvisiace s procesom konkurzu a reštrukturalizácie.

14.04.2015 15:41
debata

„Základným zámerom návrhu zákona je zamedziť poškodzovaniu veriteľov v rámci konkurzného a reštrukturali­začného konania a posilnenie zodpovednosti za podnikanie,“ uvádza rezort spravodlivosti v návrhu zákona.

Návrh zavádza register diskvalifikácií, ktorého zriadenie by si malo podľa doložky vplyvov vyžiadať náklady vo výške 10 tis. eur tento rok. Novela predpokladá prísne postihy pri odďaľovaní riešenia úpadku firmy. Ďalej zavádza opatrenia zamedzujúce tunelovaniu firiem, medzi ktorými je zákaz vrátenia vkladov. Vzniknúť má tiež inštitút krízy obchodnej spoločnosti.

Právna úprava má za cieľ stanoviť jasné pravidlá pre poskytovanie pôžičiek a úverov firmám, ktorým hrozí úpadok. „Ich majitelia majú hroziaci úpadok riešiť najmä zvýšením základného imania a nie tým, že prostredníctvom reálnych či fiktívnych pôžičiek si pripravujú svoju pozíciu na ovládnutie procesu konkurzu či reštrukturalizácie na úkor skutočných veriteľov,“ píše v dôvodovej správe navrhovateľ. Ak bude mať firma nedostatok kapitálu, spoločníci budú mať zakázané vyplácanie si zisku či uprednostňovanie uspokojenia svojich pohľadávok, pričom by svojich veriteľov nechávali bez zaplatených faktúr. Pred vyplatením zisku bude štatutár povinný preveriť vždy aj to, či v dôsledku jeho vyplatenia majiteľom firmy nebude ohrozené zaplatenie faktúr veriteľom.

Do procesu reštrukturalizácie bude podľa návrhu môcť vstúpiť len spoločnosť, ktorá vedie riadne účtovníctvo a okrem toho bude musieť pravdivo opísať všetky obchody, ktoré pred reštrukturalizáciou firmu poškodili. Nová právna úprava ako následok reštrukturalizácie stanoví, že ak v reštruktura­lizačnom pláne bude pre nezabezpečených veriteľov nižšia miera uspokojenia ako 40 %, reštrukturalizovaná firma nebude môcť svojim majiteľom vyplatiť zisky skôr, ako uspokoja záväzky voči nezabezpečeným veriteľom aspoň do tejto výšky.

V konkurze a aj v reštruktura­lizácia sa podľa návrhu zavádzajú prísnejšie predpoklady na to, aby správca mohol bezdôvodne poprieť prihlásenú pohľadávku veriteľa. Tento proces bude viac pod súdnou kontrolou a súd bude môcť veľmi rýchlo napraviť prípadné pochybenie správcu pri popieraní pohľadávok veriteľov. Zamestnanci firmy budú môcť dosiahnuť vyhlásenie konkurzu na majetok firmy v prípade jej úpadku oveľa jednoduchšie.

Na otvorenie konkurzu v stave, kedy nemajú niekoľko mesiacov zaplatené výplaty, už nebudú musieť skladať vysoké finančné čiastky ako preddavok. „Zamedzí sa tým prípadom, aké sa stali v minulom roku na východnom Slovensku, kde zahraničný podnikateľ jednoducho odišiel a zamestnanci ostali v patovej situácie a bez výplat,“ sľubuje si rezort spravodlivosti.

Novela by mala nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, niektoré ustanovenia od 1. júla tohto roku, resp. 1. januára 2016. Do parlamentu ju chce vláda predložiť v skrátenom legislatívnom konaní.

debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #reštrukturalizácia #Váhostav