Váhostav zriadil web pre veriteľov mrzinasto.sk

Stavebná spoločnosť Váhostav - SK, a.s. (Váhostav) vo štvrtok oznámila, že zriadila webový portál pre veriteľov www.mrzinasto.sk, kde bude zverejňovať oficiálne informácie o svojej reštrukturalizácii.

09.04.2015 12:46
debata (1)

Adresa mrzinasto.sk je nasledne presmerovana na www.vahostav-restrukturalizacia.sk.

Zároveň zaviedla svoje profily na sociálnej sieti Facebook s názvom „Váhostav – SK reštrukturalizácia“ a na sociálnej sieti Twitter s názvom „VáhostavSK“.

„Vždy sme tvrdili, že k svojim záväzkom pristupujeme zodpovedne a tohto sľubu sa aj držíme,“ povedal generálny riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík. „Okolo reštrukturalizácie sa však objavuje veľké množstvo nepravdivých informácií. Preto považujeme za dôležité, aby sa veritelia mohli informovať na našich oficiálnych stránkach, kde nájdu zaručene korektné správy,“ dodal.

Váhostav má z dlhu voči svojim dodávateľom vo výške 104,68 mil. eur zaplatiť iba 15,7 mil. eur, teda 15 % za päť rokov. Zo záväzkov voči nim si tak odpíše 85 %. Spoločnosť má všetkým veriteľom, vrátane bánk, splatiť spolu takmer 44 mil. eur zo záväzkov 136 mil. eur, teda 32,30 % dlhov, pričom bankám uhradí pohľadávky v plnej výške. S vyplácaním časti záväzkov plánuje začať v budúcom roku.

Veritelia Váhostavu budú o návrhu reštrukturali­začného plánu firmy hlasovať na schôdzi 30. apríla. Návrh reštrukturali­začného plánu uplynulý týždeň odobril výbor veriteľov s odporúčaním, aby ho veritelia schválili. V prípade neschválenia návrhu čaká Váhostav konkurz. „A to znamená nielen nevyplatenie 15 % pre živnostníkov a firmy, ale prepustíme aj všetkých 1 500 zamestnancov, ktorých Váhostav zamestnáva priamo alebo prostredníctvom svojich dcérskych spoločností,“ uviedol Moravčík. Druhou možnosťou je, že veritelia návrh plánu schvália, po čom by ešte muselo nasledovať jeho odobrenie súdom. „Ak sa tak stane, začneme ho riadne plniť,“ dodal.

Do reštrukturalizácie je podľa spoločnosti prihlásených 706 veriteľov, pričom nezabezpečených veriteľov, teda firiem, ktoré dodávali Váhostavu tovary a služby, je 689. Z toho je 599 právnických osôb a ostatných (86,94 %) a 90 fyzických osôb, teda živnostníkov (13,06 %). Z objemu nezabezpečených pohľadávok obchodných partnerov Váhostavu pripadá na právnické osoby a ostatných 100,35 mil. eur (95,87 %) a na fyzické osoby, teda živnostníkov 4,31 mil. eur (4,13 %).

1 debata chyba
Viac na túto tému: #reštrukturalizácia #Váhostav