"Kúpna cena Slovenských elektrární bola 32 miliárd slovenských korún, a o pár mesiacov na to došlo k prehodnoteniu majetku a zrazu to nebolo 32 ale 52 miliárd korún. Tak, kde je tých 20 miliárd korún, o ktoré sme boli všetci oklamaní pri privatizácii Slovenských elektrární,“ uviedol Fico.
V tejto veci sa podľa premiéra už začalo aj trestné stíhanie. Fico vyjadril potešenie z toho, že opozičný poslanec Mikuláš Dzurinda navrhol, aby parlament rokoval o privatizácii slovenského dominantného výrobcu elektriny, ktorá sa uskutočnila počas jeho vlády v roku 2006.
"Budeme im tu čítať ( v parlamente – pozn. red.), čo napáchali pri privatizácii Slovenských elektrární. Budeme hovoriť o tom, čo sa dnes vyšetruje, aké sú podozrenia z vážnych trestných činov, ktoré boli spáchané. Fakty o predaji elektrární sú brutálne, odsúdeniahodné. Som veľmi rád, že si opozícia vypýtala túto správu,“ zdôraznil Fico.
Premiér sa znova na základe položených otázok od poslancov Smeru-SD v rámci Hodiny otázok vrátil k prevzatiu prevádzky Vodnej elektrárne Gabčíkovo štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba.
"Toto je veľký úspech Slovenska, čo sme dosiahli. V prípade Vodnej elektrárne Gabčíkovo ide o stroj na peniaze. Každý rok to prinesie štátnemu podniku 100-miliónové tržby. Náklady sa pritom budú pohybovať na úrovni 8 až 10 miliónov eur. Bavíme sa tak, prepáčte za výraz, o čistom vývare 90 možno 85 miliónov eur ročne,“ konštatoval Fico.
Dodal, že jeho vláda ide žalovať Slovenské elektrárne, v ktorých drží majoritný 66-percentný podiel taliansky Enel a 34-percentný štát, o 350 miliónov eur. Tieto prostriedky mali predstavovať výnosy, ktoré elektrárne získali vďaka prevádzkovaniu gabčíkovskej vodnej elektrárne počas ich éry.