„Argumentovali sme proti tomu, aby pán prezident podpísal tento návrh zákona,“ uviedol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Podľa neho netreba ľuďom siahať na ich úspory. „Dá sa definitívne vyriešiť problém vystupovania a vstupovania do druhého piliera tým, že ľuďom, ktorí budú mať nižšie dôchodky, ako by im vychádzali z prvého piliera, ich dorovnáme z rezervného fondu,“ povedal Frešo.
Ako uviedol hovorca prezidenta SR Roman Krpelan, hlava štátu si vypočula argumenty, prečo by prezident nemal podpísať novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. „Prezident oznámi svoje rozhodnutie do konca týždňa,“ povedal Krpelan. O otvorení druhého piliera prezident hovoril v utorok aj s ministrom práce a sociálnych vecí Jánom Richterom. „Ja osobne očakávam, že prezident zákon podpíše,“ uviedol v utorok minister práce Ján Richter.
Druhý dôchodkový pilier sa má podľa novely zákona otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období chce vláda Roberta Fica umožniť vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú. Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.