Brusel chce predbežnú dohodu o gréckom dlhu

Ministri financií členských štátov eurozóny by mohli už začiatkom budúceho týždňa schváliť predbežnú dohodu o gréckom dlhu. Uviedla to v utorok hovorkyňa Európskej komisie.

10.02.2015 15:26
debata (1)

Možnosť, že v rokovaniach nastane prelom ešte tento týždeň, označila za málo pravdepodobnú. Ministri financií členských štátov eurozóny zasadajú tento týždeň v stredu a budúci týždeň v pondelok. Vo štvrtok sa zase uskutoční summit šéfov štátov a vlád celej 28-člennej EÚ.

Nemenovaný predstaviteľ EÚ pre agentúru Reuters následne uviedol, že ministri financií by mohli dohodu schváliť v pondelok na schôdzke v Bruseli. Prípadné schválenie v národných parlamentoch by tak bolo možné pred 28. februárom, kedy končí existujúci úverový program pre Grécko.

Grécko sa chce s eurozónou dohodnúť na nových podmienkach splácania verejného dlhu. Súčasťou nového programu má byť rušenie veľkej časti úsporných opatrení, ku ktorým sa Atény zaviazali v rámci existujúcej úverovej dohody s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom v celkovom objeme zhruba 240 mld. eur. Členské štáty eurozóny na čele s Nemeckom však v otázke rozpočtových škrtov a hospodárskych reforiem ústupky Grécku odmietajú.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #eurozóna