Noví Gréci: Peniaze môžeme dostať aj od iných, nielen od únie

Ak sa Grécko s eurozónou nedohodne na nových podmienkach riešenia svojho verejného dlhu, môže získať pomoc z iných zdrojov. Vyhlásil to v utorok grécky minister obrany Panos Kammenos.

10.02.2015 10:54
debata (41)

Vláda v Aténach sa musí pripraviť na situáciu, kedy by neústupčivý postoj niektorých krajín znemožnil dohodu, povedal minister a líder nacionalistickej strany Noví Gréci. Tá je menším partnerom v novej gréckej vládnej koalícii a podobne ako radikálna ľavicová Syriza premiéra Alexisa Tsiprasa odmieta politiku úsporných opatrení.

„Chceme dohodu. Ak sa ale nedohodneme …, ak Nemecko zostane neoblomné a bude chcieť rozbiť Európu, potom máme povinnosť použiť plán B. Plán B je získať financovanie z iného zdroja,“ uviedol Kammenos pre grécku televíziu. Do úvahy podľa neho prichádzajú Spojené štáty, Rusko, Čína, prípadne iné krajiny.

Grécko sa chce s eurozónou dohodnúť na nových podmienkach splácania verejného dlhu. Súčasťou nového programu má byť rušenie veľkej časti úsporných opatrení, ku ktorým sa Atény zaviazali v rámci existujúcej úverovej dohody s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom. Členské štáty eurozóny na čele s Nemeckom však v otázke rozpočtových škrtov a hospodárskych reforiem ústupky Grécku odmietajú.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #eurozóna