Druhý pilier je otvorený, vystúpiť a vstúpiť bude možné od marca

Poslanci schválili otvorenie II. penzijného piliera. Za jeho otvorenie hlasovalo 81 poslancov zo 139 prítomných. Proti bolo 44, zdržalo sa 14 zákonodarcov.

04.02.2015 11:18 , aktualizované: 12:38
debata (86)

Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú. Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia, okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého dostane sporiteľ pri žiadaní o dôchodok z druhého piliera informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku. To sa premietne aj v ponukovom liste, ktorý Sociálna poisťovňa zasiela sporiteľovi po tom, čo požiadal o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnil podmienky na jeho výplatu. Týmto krokom sa má dosiahnuť zvýšenie transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou a lepšia možnosť porovnania ponúk dôchodkov, ktoré vyhotovili jednotlivé poisťovne sporiteľovi.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. „V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce.

Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.

„Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Na fond solidarity zákon nesiahne

Parlament neschválil návrh poslanca Ivana Švejnu (Most-Híd), aby Sociálna poisťovňa priznávala osobám, ktoré si na dôchodok sporili v druhom pilieri, vyšší dôchodok z prvého piliera. Podľa jeho pozmeňujúceho návrhu by sa pri krátení dôchodku z prvého piliera z dôvodu účasti v druhom pilieri zohľadňovalo bývalým sporiteľom aj poistné do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 % z ich vymeriavacieho základu. Podľa poslanca Švejnu by sa tým dosiahlo spravodlivejšie, miernejšie krátenie dôchodkov z priebežného piliera a s tým spojená výplata starobných dôchodkov vo vyššej nominálnej hodnote.

Poslanci tiež neschválili návrh poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS), aby sa prípadné nižšie dôchodky z druhého piliera dorovnávali z rezervného fondu solidarity, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Podporu Národnej rady SR nezískal ani pozmeňujúci návrh poslancov Jozefa Kollára, Martina Chrena, Juraja Miškova a Daniela Krajcera, aby sa vytvoril fond dôchodkovej rezervy. V tomto fonde by boli podľa jeho návrhu uložené finančné prostriedky, ktoré vrátia odídenci z druhého piliera na účet Sociálnej poisťovne. Tieto zdroje by sa pritom mohli použiť na vyplácanie starobných dôchodkov najskôr 15. júna 2020, teda až po piatich rokoch od skončenia možnosti vystúpiť z druhého piliera.

Richter nechce vykrývať druhopilierové penzie z rezervného fondu

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter odmietol návrh opozície, aby sa prípadné nižšie dvojpilierové dôchodky vykrývali z rezervného fondu solidarity, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

Ako upozornil v záverečnom slove k otvoreniu druhého piliera, pri takomto riešení by sa ostatní poistenci skladali na nevýhodné, nezodpovedné investovanie. „Pristúpili by sme k podpore morálneho hazardu,“ povedal minister. Upozornil tiež na to, že prvý, priebežný pilier, je a bude garantovaný štátom. „Tým nechcem povedať, že sa nebude meniť,“ pripustil šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

S návrhom, aby sa nižšie dôchodky z druhého piliera dorovnávali z rezervného fondu solidarity, prišiel v rozprave poslanec Július Brocka (KDH). Takýto návrh pritom v utorok schválilo Prezídium SDKÚ. "Navrhujeme využitie rezervného fondu solidarity, z ktorého v prípade potreby budú navýšené dôchodky ľudí z dvojpilierového systému tak, aby nikto nemal nižší dôchodok nezávisle od toho, v ktorom pilieri je,“ povedal po rokovaní prezídia predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ako uviedol Frešo na stredajšej tlačovej besede, ak by z druhého piliera odišli všetci sporitelia, musel by sa v budúcnosti vek odchodu do dôchodku zvýšiť na 70 až 75 rokov. SDKÚ-DS preto podľa neho navrhuje druhý pilier neotvárať. Namiesto toho ponúka ako riešenie to, aby sa nižšie dvojpilierové penzie dorovnávali z rezervného fondu solidarity. Podľa Freša ľudia, ktorí sú len v prvom pilieri, dostávajú dotáciu z rezervného fondu Sociálnej poisťovne a rovnakú dotáciu by mali podľa neho dostať aj tí, ktorí si na dôchodok sporia v druhom pilieri. „Je to zásadný návrh, ktorý urobí otvorenie druhého piliera úplne zbytočným,“ dodal predseda SDKÚ-DS.

Štvrté otvorenie druhého penzijného piliera je veľmi zlou správou pre sporiteľov, uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Každé otvorenie systému starobného dôchodkového sporenia podľa neho destabilizuje a deštruuje dôchodkový systém. Takýto postup považuje Bugár za nekorektný voči sporiteľom. Korektné by podľa šéfa strany Most-Híd bolo, keby Sociálna poisťovňa pri krátení dôchodku z prvého piliera z dôvodu účasti v druhom pilieri zohľadňovala bývalým sporiteľom aj poistné do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 % z ich vymeriavacieho základu. Druhým korektným krokom by podľa Bugára bolo, aby sa z druhého piliera dostali tí, ktorí do tohto systému nepatria. „Stačilo by prijať zákon, že ak dotyčný nevie ušetriť pár sto eur, tak automaticky vypadáva z tohto piliera,“ navrhuje Bugár.

86 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #II. pilier