Kažimír neplánuje meniť dane z benzínu či nafty

Spotrebné dane z pohonných hmôt sa znižovať nebudú. Vyhlásil to v utorok minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého sa v minulosti ukázalo, že zníženie daní neznamená natoľko zvýšenú spotrebu, ktorá by výpadok na týchto daniach vykompenzovala.

03.02.2015 17:16
debata (4)

Hovoril pritom o rozhodnutí prvej vlády Roberta Fica, kedy sa od roku 2010 znížila spotrebná daň z nafty. „Na konci dňa sa potvrdilo jasne v číslach, že štát prišiel o príjmy. Z tohto pohľadu musím bez okolkov povedať, že nepripravujeme zníženie daní, ktoré sa týkajú pohonných hmôt,“ povedal na tlačovej konferencii Kažimír.

Daňová politika totiž nemôže byť podľa ministra nástrojom na elimináciu nákupnej turistiky kompenzáciou pohybov suverénnych mien okolitých krajín, ktoré nie sú členmi eurozóny. Kľúčové podľa neho je, aby samotná veľkoobchodná cena pohonných látok bola konkurencieschopná, čo je podľa neho na pleciach Slovnaftu, ako kľúčového dodávateľa na náš trh.

„V tomto hľadisku sa za posledné dva týždne veľmi veľa udialo. Stále platí avizované stretnutie a kontakt medzi analytikmi Slovnaftu a ministerstva financií a ministerstva hospodárstva. Ten tlak je trvalý a je správny,“ tvrdí Kažimír.

Jeho slová potvrdzuje aj avizovaná tlačová konferencia ministra hospodárstva Pavla Pavlisa a generálneho riaditeľa spoločnosti Slovnaft Oszkára Világiho, ktorá sa mala pôvodne uskutočniť ešte v utorok, napokon ju však presunuli na stredu. Témou spoločného stretnutia má byť tvorba a vývoj cien pohonných látok odrážajúc vývoj cien na svetových trhoch a v porovnaní s vývojom cien v okolitých krajinách a krajinách Európskej únie.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #benzín #nafta #palivá
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy