Firmy na Slovensku platia faktúry menej ochotne

Slovenské firmy preplácajú svoje faktúry výrazne pomalšie ako v predchádzajúcich rokoch.

19.01.2015 15:30
debata (1)

Priemerný čas inkasa pohľadávok financovaných faktoringom bol vlani 74,9 dňa, čo je o desať dní viac ako v roku 2013. Vyplýva to z údajov spoločnosti Bibby Factoring Slovakia, ktorá sa zaoberá prevádzkovým financovaním. Podľa zverejnených informácií ide o najhorší výsledok za ostatných šesť rokov.

Ako upozornil prevádzkový riaditeľ Bibby Factoring Slovakia Ján Korček, pre mnohých tuzemských dodávateľov to môže znamenať výrazné ohrozenie, pretože firmy môžu mať problémy ustáť už štyridsaťdennú splatnosť.

Ešte v roku 2009, teda pred začiatkom globálnej ekonomickej recesie, dostávali slovenské firmy peniaze za tovar a služby v priemere za 57 dní. V nasledujúcich rokoch sa situácia zhoršila, rok 2013 však zaznamenal zlepšenie, kedy celkový čas inkasa bol v priemere 64,2 dňa.

„Ideálne je, pokiaľ má firma nastavenú úhradu záväzkov tak, aby kryla výrobný cyklus, cyklus dodania a splatnosť pohľadávok voči odberateľom. To sa však stáva málokedy. V situácii, keď sa predlžuje splatnosť pohľadávok, banky nie sú príliš ochotné zvyšovať limity,“ konštatoval Korček. Podľa neho neskorá splatnosť nespôsobuje mnohým firmám ekonomické problémy, ale ich pripravuje o konkurenčnú výhodu.

Situácia sa na druhej strane zlepšila v oblasti exportu. Firmy, ktoré vyvážajú tovar či služby do zahraničia, vlani dostali svoje peniaze preplatené v priemere za 61 dní, čo je takmer päťdenné zlepšenie oproti roku 2013.

Spoločnosť Bibby Factoring Slovakia je súčasťou Bibby Financial Services, faktoringovej firmy zameranej na prevádzkové financovanie malých a stredných podnikov, ktorá poskytuje riešenia pre viac ako 7 tisíc spoločností po celom svete. Bibby Financial Services je súčasťou skupiny Bibby Line Group (BLG), ktorá ponúka služby business-to-business. BLG je zameraná na finančné služby, vlastní a prevádzkuje lode, ubytovanie v boteloch, pomáha pri ťažbe ropy a plynu, poskytuje zmluvné logistické služby, či lízing špeciálnych zariadení.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #faktúra
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy