Transpetrolu už nehrozí v Česku exekúcia

Slovenskému prepravcovi ropy, spoločnosti Transpetrol, už v Čechách nehrozí exekúcia. Najvyšší súd Českej republiky totiž definitívne uzavrel spor medzi spoločnosťami CZ PAP a Transpetrol a potvrdil zastavenie exekúcie.

16.01.2015 17:13
debata

Prostredníctvom exekúcie sa snažila spomínaná spoločnosť CZ PAP o vyplatenie viac ako 12,6 milióna eur. Voči rozhodnutiu českého najvyššieho súdu sa už nemôže použiť opravný prostriedok.

"Rozhodnutie Najvyššieho súdu Českej republiky vnímame predovšetkým ako víťazstvo spravodlivosti. Od prvej chvíle sme boli presvedčení, že právo je na našej strane. Konečne sme si vydýchli,“ povedal predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský.

Nárok firmy CZ PAP bol založený na tzv. exekútorskom zápise spísanom exekútorkou v júni 2009. "Týmto nárokom sa na Slovensku trestne stíhané osoby pokúsili vystupovať v mene Transpetrolu a zaviazať ho k plateniu vysokých finančných čiastok. Išlo o kontroverzné osoby Ignáca Ilčišina a Jána Husára,“ dodal Transpetrol. Ostatné rozhodnutie českého najvyššieho súdu nadväzuje na predchádzajúce rozsudky českých súdov, ktoré zastavili exekúcie voči slovenskému prepravcovi ropy na sumu presahujúcu 12 miliónov eur.

Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv SR. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Transpetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. Štát by tak mal v súčasnosti vlastniť 100-percentný podiel Transpetrolu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Transpetrol