PAS: Podnikateľské prostredie sa zhoršilo a ešte sa zhorší

Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v roku 2014 podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo. Uviedol to výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina.

29.12.2014 10:21
debata (15)

„Napriek tomu, že ekonomika je relatívne stabilizovaná a má dobré rastové vyhliadky, podnikatelia v prieskumoch Podnikateľskej aliancie Slovenska boli skôr pesimistickí, čo sa týka stavu podnikateľského prostredia,“ povedal.

Podľa Kičinu prevažoval pohľad, že podnikateľské prostredie sa zhoršovalo, hoci nie tak výrazne ako minulé roky, ale stále existovali negatívne vnemy. „V posledných mesiacoch sa sprísnila daňová politika a zvýšilo sa reálne daňové zaťaženie, čo podnikatelia vnímali mimoriadne negatívne,“ vysvetlil.

Zákon o ochrane osobných údajov spôsobil na začiatku roka 2014 podľa PAS výrazný chaos v podnikateľskom prostredí. „Zákon sa musel novelizovať, čím sa trochu zmiernil, no napriek tomu je vnímaný negatívne,“ dodal. Podnikatelia negatívne vnímali aj nárast odvodov pre živnostníkov v polovici roka.

„Namiesto plošného zlepšovania podnikateľského prostredia sa skôr hľadali výnimky a špeciálne režimy pre podnikateľov ako napríklad podpora startupov alebo podpora podnikov, ktoré robia výskum, vedu. Čiže neuprednostnilo sa zlepšovanie podnikateľského prostredia pre všetkých, ale pre vybrané skupiny, čo znamená nárast rôznych špeciálnych režimov, výnimiek, čo zneprehľadňuje systém,“ poznamenal Kičina.

Nemožno však podľa PAS povedať, že sa robili len zlé opatrenia. „Štát spravil aj viacero pozitívnych zmien, v prvom rade treba štát pochváliť za to, že bojoval, pomerne efektívne proti daňovým únikom, čiže zlepšoval stabilitu verejných financií práve obmedzovaním podvodov a nadmerných odpočtov,“ konštatoval výkonný riaditeľ aliancie. Pozitívnou zmenou je tiež zavedenie elektronického trhoviska, ktoré môže zlepšiť a sprehľadniť verejné obstarávanie na Slovensku.

PAS očakáva v budúcom roku zhoršenie podnikateľského prostredia. „Vidím tam málo svetlých bodov, hoci by som si veľmi želal, aby nastali. Verím tomu, že ekonomika bude stabilná, to znamená, že sa bude dariť znižovať deficit, ale želal by som si, aby sa znižovanie deficitu nedialo len vďaka zvyšovaniu príjmov verejných financií, ale kiežby sa to dialo aj vďaka znižovaniu výdavkov, o čom sa zatiaľ nehovorí,“ dodal Kičina s tým, že skôr boli predstavené sociálne balíčky, napríklad aj vlaky zadarmo, ktoré podnikaniu ani spoločnosti veľmi nepomôžu.

„Napríklad cestovanie nebolo nejaký zásadný spoločenský problém, prvý spoločenský problém je, že veľa ľudí nemá prácu. Toto sa dá riešiť jedine tak, že na Slovensku zlepšíme podmienky na podnikanie, že sa staneme konkurencieschop­nejší voči okolitým krajinám,“ uzavrel Kičina.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #Podnikateľská aliancia Slovenska #konkurencieschopnosť