Chorvátske diaľnice sa topia v dlhoch, chcú ich prenajať

13.12.2014 13:06

Chorvátska vláda, ktorá chystá dlhodobý prenájom miestnych diaľnic, dostala v piatok ponuky od trojice záujemcov o prevádzkovanie najdôležitejších dopravných tepien v krajine.

Ako napísal denník Jutarnji list, všetky tri návrhy obsahujú podobnú sumu okolo 2,5 miliardy eur, líšia sa ale v dĺžke prenájmu. Austrálska spoločnosť Macquarie by diaľnice chcela na 30 rokov, konzorcium vedené poradenskou firmou Goldman Sachs na 40 a rakúska stavebná firma Strabag dokonca na 50 rokov.

Diaľnice, o ktoré ide, spájajú Záhreb s prístavom v Rijeke, Dalmáciou a tiež severovýchodnou časťou krajiny, Slavóniou. Za ich výstavbu a modernizáciu dalo Chorvátsko od polovice 90. rokov minulého storočia viac ako 35 miliárd kún (5,2 miliardy eur), náklady sa ale prostredníctvom mýta vracali len pomaly. V súčasnej dobe presahuje výška dlhu štyri miliardy eur a len tento rok mali dve firmy prevádzkujúce spomínané diaľnice uhradiť 6,6 miliardy kún (860 miliónov eur).

O tom, kto koncesiu získa, by sa malo rozhodnúť na budúci rok na jar a nový prevádzkovateľ by sa mohol diaľnic ujať po prázdninách. Situáciu ale ešte môže zmeniť odpor obyčajných Chorvátov. Občianska iniciatíva „Naše diaľnice si nedáme“ zozbierala viac ako 500 000 podpisov na podporu referenda o prenájme diaľnic, o prípustnosti hlasovania ale rozhodne záhrebský ústavný súd.

Komplikáciu potom podľa komentátorov môžu predstavovať aj blížiace sa parlamentné voľby, kvôli ktorým by mohli politici rozhodnutie ešte odložiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#diaľnice #Chorvátsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku