Medvedev: Sankcie poškodzujú ekonomiku Ruska, ale aj Západu

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v stredu vyhlásil, že sankcie Západu voči Moskve poškodzujú ruskú ekonomiku, hospodárstvo Západu však podľa neho ovplyvňujú tiež.

10.12.2014 12:11
debata (13)

„Sankcie poškodzujú ekonomiky a spoločnosti krajín, ktoré sankcie uvalili, tak ako poškodzujú aj naše,“ uviedol Medvedev v rozhovore pre ruské médiá. Alternatívou k západným trhom by podľa neho mohli byť ázijské finančné trhy, ktoré sú „vo všeobecnosti pripravené“ na spoluprácu s ruskými spoločnosťami a bankami.

Ruskú ekonomiku poškodzuje aj devalvácia rubľa, uviedol ďalej Medvedev. Verí však, že ruská mena v budúcnosti posilní. Rubeľ stratil v tomto roku voči americkému doláru viac ako 30 % hodnoty. Ruská centrálna banka na intervencie na devízovom trhu s cieľom podporiť oslabujúci rubeľ vynaložila v piatok 5. decembra ďalších 1,9 mld. USD. Banka o tom informovala v utorok. Od začiatku tohto roka ruská centrálna banka na obranu národnej meny vynaložila už viac ako 70 mld. USD.

Západné mocnosti zaviedli ekonomické sankcie voči Rusku pre jeho angažovanosť na Ukrajine, ktoré siahajú od zmrazenia aktív až po zákaz prístupu ruským firmám k zahraničnému kapitálu. Moskva zakázala v reakcii na to dovoz niektorých druhov potravín z Európskej únie.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Rusko