„Pozorujeme prvé signály, že naše opatrenia na podporu úverovej aktivity prinášajú hmatateľný úžitok,“ povedal Draghi podľa agentúry Reuters a dodal, že je potrebné dať im viac času. Šéf ECB konštatoval, že ekonomická dynamika eurozóny tento rok zoslabla, avšak kroky ECB a reformy v členských krajinách by mali viesť na budúci rok a v roku 2016 k miernemu oživeniu.
Rada ECB je podľa Draghiho jednomyseľne odhodlaná použiť ďalšie nekonvenčné nástroje na podporu ekonomiky, ktoré budú v rámci jej mandátu. „Ďalšie nekonvenčné opatrenia môžu zahŕňať nákupy rôznych aktív, a jedným z nich sú aj štátne dlhopisy,“ povedal Draghi. O možnosti nakupovať ďalšie typy aktív vrátane štátnych dlhopisov hovoril aj člen riadiaceho výboru ECB Yves Mersch.
ECB nakupovala za dlhovej krízy eurozóny dlhopisy ohrozených krajín. Takéto kroky ale vyvolali spory a narazili na odpor nemeckých členov banky.
ECB v septembri znížila úrokové sadzby na nové rekordné minimá a ponúkla komerčným bankám lacné štvorročné pôžičky. Oznámila tiež program nákupov krytých dlhopisov a cenných papierov ABS tvorených bankovými úvermi. Chce tým podporiť oživenie stagnujúcej ekonomiky eurozóny a odvrátiť riziko deflácie. Pomocou nákupov cenných papierov ECB uvoľňuje nové peniaze bankám, ktoré ich budú môcť použiť na úvery.
Eurozóna sa vlani vymanila z najdlhšej hospodárskej recesie, ktorá trvala rok a pol. Tento rok sa však hospodársky rast v krajinách eura takmer zastavil, čo vyvolalo obavy z návratu recesie. Medziročná miera inflácie v eurozóne sa už dlhšie ako rok drží pod jedným percentom, teda v oblasti, ktorú Draghi označuje za „nebezpečnú zónu“.